Temat w toku

Pisze o tym:

248 reporterów

Dodano:

718 materiałów

Wiosna w pełni. Jaka pogoda jest u Was?

Mamy wyczekiwaną przez wielu wiosnę. Jak wygląda za Waszymi oknami? Jest ciepło i słonecznie, czy pochmurno i deszczowo? Róbcie zdjęcia i przesyłajcie je na Kontakt 24.

Wiosna w pełni. Jaka pogoda jest u Was?

Czas karmienia Autor: Jaga_


1 marca zaczęła się wiosna meteorologiczna. 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Ta astronomiczna rozpoczęła się dzień wcześniej, o 22:24. Wyznacza ją punkt przecięcia dwóch okręgów zdefiniowanych w astronomicznych układach współrzędnych.

Jednym jest ekliptyka, czyli trasa pozornego ruchu Słońca na niebie, gdy obserwujemy je z Ziemi. Płaszczyzna ekliptyki obejmuje w sobie orbitę Ziemi, a orbity innych planet Układu Słonecznego leżą blisko niej. Drugim wyznacznikiem jest równik niebieski. Jego formalna definicja może wydawać się skomplikowana, ale w uproszczeniu możemy go sobie wyobrazić jako poszerzenie w kosmos równika ziemskiego. Istnieją dwa punkty przecięcia obu tych okręgów, jeden nazywany punktem Barana, a drugi punktem Wagi. Gdy Słońce przechodzi przez punkt Barana, zaczyna się astronomiczna wiosna. W drugim przypadku mamy początek astronomicznej jesieni.

Wiosenne miesiące będą obfitować w wiele ciekawych zjawisk, które będzie można podziwiać na niebie. 
Sprawdź co nas czeka w tvnmeteo.pl

Jaką wiosnę widzicie u siebie? Co najbardziej w niej lubicie? W naszym gorącym temacie czekamy na Wasze wiosenne relacje.