tvnpix

Wierzyciele zablokowali drogę na stadion. "Oddajcie pieniądze za robotę!"

20 koparek i ciężarówek oraz kilkadziesiąt osób zablokowało w poniedziałek główną drogę dojazdową do gdańskiego stadionu PGE Arena, na którym odbywał się mecz Chorwacja-Hiszpania. Protestujący to podwykonawcy Hydrobudowy, którzy domagali się zapłaty blisko 50 mln złotych, których nie otrzymali za wykonane prace. Zdjęcia z blokady przesłał na skrzynkę Kontaktu 24 internauta @Wiktor.

Protest rozpoczął się w poniedziałek po południu. Kilkadziesiąt osób ustawiło się na odcinku ulicy Słowackiego, wykrzykując hasła "złodzieje" czy "Hydrobudowa-oddajcie pieniądze za robotę". W rękach trzymają transparent z napisem "Euro 2012 - jakim kosztem?".

Przejazd ulicą, która prowadzi na gdański stadion, na którym spotkały się drużyny Chorwacji i Hiszpanii, utrudniało też ponad 20 koparek i ciężarówek. Zgodnie z ustaleniami z policją przepuszczane były pojazdy uprzywilejowane i specjalne kolumny, ale na około 5 minut wstrzymywany był przejazd autobusów.

Bo nie zapłacili

"Nie chcemy nikomu utrudniać życia, ale chcemy poinformować jak najwięcej osób, że mamy takie problemy" - wyjaśniał w rozmowie z PAP Damian Szulowski, ze spółki Instal Ekran Szulowski. Jak dodał, jego firma od marca nie otrzymała ok. 1,5 mln zł, ale są firmy, które w grudniu ubiegłego  roku wykonały swoje prace i nie otrzymały ani złotówki. "Jest około 60 firm, którym Hydrobudowa Polska S.A. za wykonane prace nie wypłaciła ok. 49 mln zł" - mówił Szulowski.

Wnioski o upadłość

Hydrobudowa Polska S.A. była liderem konsorcjum budującego odcinek ul. Słowackiego, jednej z najważniejszych inwestycji w Gdańsku. Oprócz Hydrobudowy w konsorcjum były też PBG S.A., Aprivia S.A. i hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain (OHL).

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy Polska oraz PBG z możliwością zawarcia układu. Firmy złożyły wnioski o upadłość układową na początku czerwca. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy. Jak podaje PAP, wniosek o upadłość złożyła też spółka Aprivia S.A.

Autor: kde/ja