tvnpix

Wielkie fale, silny wiatr, zalane plaże i woda na ulicach

Nad polskim morzem wieje porywisty wiatr, a wysokie fale wdzierają się w głąb lądu. Jak informują nas Reporterzy 24, zalanych zostało wiele ulic. Ale to nie koniec sztormowej pogody. Według zapowiedzi synoptyków, najgorzej będzie w nocy.

AKTUALNĄ SYTUACJĘ POGODOWĄ SPRAWDZISZ NA TVNMETEO.PL 

 

W wielu polskich nadmorskich miejscowościach panują trudne warunki pogodowe. Silny wiatr i wdzierające się w ląd fale to problem m. in. w Świnoujściu, Darłówku i we Władysławowie.

Nad Bałtykiem są też Reporterzy 24, którzy wysyłają do nas swoje materiały. "Pod wodą część ulicy Chrobrego, Monte Cassino, Wybrzeże Władysława IV, parking i część ulicy Daszyńskiego! Niż Axel nie odpuszcza" - relacjonował Palmer62 ze Świnoujścia (woj. zachodniopomorskie).

Jak podało Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie, strażacy interweniowali ponad 50 razy głównie przy powalonych przez wiatr drzewach, ale także zalaniach i podtopieniach. Najwięcej pracy służby mają w północnej części województwa. Jedno z drzew spadło na samochód w Kołobrzegu, ale kierowca zdołał opuścić samochód. Wiatr zerwał także dach z sali gimnastycznej gimnazjum w Gryfiach.

Przez warunki pogodowe zdecydowano się do odwołania wstrzymać ruch statków w świnoujskim porcie. Wyjątkiem są promy kursujące do i ze Szwecji. Woda zalała kilka ulic znajdujących się najbliżej nabrzeży. Bardzo silny wiatr i wysoki poziom wody utrudniają także ruch statków w kołobrzeskim porcie-poinformował dysponent tamtejszego portu. Podobnie sytuacja wygląda w porcie w Darłowie, gdzie woda wdarła się na ląd.

Ponad 100 km/h

- Na Bałtyku jest sztorm i wieje bardzo silny wiatr. Fale o wysokości 4-5 m przetaczają się nawet przez falochron - relacjonował z Władysławowa reporter TVN24, Adam Krajewski.

Jak podał portal tvnmeteo.pl, nad polskim morzem wiatr rozpędza się już do ponad 100 km/h. Taki wiatr pojawił się już w Ustce, gdzie silny wiatr spowodował cofkę. Woda wdarła się na bulwar portowy. Stan alarmowy morza przekroczony jest tam o 39 cm. We wszystkich portach w Pomorskiem ogłoszono alarm przeciwsztormowy.

Ostrzeżenia

Jak informuje portal tvnmeteo.pl, najsilniejsza wichura dopiero nadejdzie. Stanie się to w nocy.

W całym kraju wydano wiele ostrzeżeń meteorologicznych związanych z silnym wiatrem, oblodzeniem i zamieciami śnieżnymi. Dla trzech województw na północy kraju wydano także alerty hydrologiczne trzeciego stopnia. CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: BK//tka