Zamknięty

Pisze o tym:

293 reporterów

Dodano:

343 materiały

Wasze relacje z protestów po wyroku TK ws. aborcji

Gdy w środową noc rząd opublikował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, oburzeni Polacy znów wyszli na ulicę. Manifestujący protestowali nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miasteczkach oraz wsiach, zarówno w Polsce jak i za granicami naszego kraju. Na Kontakt 24 wysyłaliście nam relacje z tych wydarzeń.

Wasze relacje z protestów po wyroku TK ws. aborcji

Protest w Warszawie Autor: Wencek_Michal | Źródło: Kontakt 24

Jak czytamy na portalu tvn24.pl, wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji został opublikowany w Dzienniku Ustaw 27 stycznia w nocy. Wcześniej na stronie TK opublikowano jego uzasadnienie. Zdania odrębne do orzeczenia z 22 października 2020 roku złożyło dwóch sędziów, a do jego uzasadnienia – trzech.

Publikację wyroku TK w sprawie przepisów aborcyjnych zapowiedziało w środę po południu Centrum Informacyjne Rządu, po pojawieniu się uzasadnienia orzeczenia. Publikacja wyroku oznacza, że przepisy wchodzą w życie.

Ten fakt był powodem, dla którego na ulicach miast i wsi znowu pojawili się protestujący. Przez spacery ulicami po blokady głównych miejskich arterii i rond - tak od 22 października Polacy wyrażali swoje niezadowolenie i sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Teraz ponownie oburzeni Polacy manifestują swoje niezadowolenie, a Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty i wydarzenia z nimi związane.

"Martwa dziecka nie urodzę", "Rewolucja jest kobietą", "Nie składamy parasolek", "Mamy dość" - takie hasła pojawiają się na transparentach protestujących.

Pokazujecie nam oblicze manifestacji, wysyłacie zdjęcia i nagrania z wielu zakątków Polski, także z zagranicy.

Największa manifestacja miała miejsce 30 października w Warszawie.

Przeczytaj także analizę Konkret24: Które przepisy aborcyjne do tej pory zakwestionował Trybunał Konstytucyjny