MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Wampiryczny pochówek w Kamieniu Pomorskim

Materiał wykorzystany w serwisie
Materiał wykorzystany w serwisie

Wykorzystany w serwisie

W Kamieniu Pomorskim w czasie wykonywania prac archeologicznych na terenie dawnego targowiska dokonano niezwykłego znaleziska. Jak podkreśla archeolog Sławomir Górka, bez odpowiedzi pozostaje jeszcze bardzo wiele pytań, jednak wszystko wskazuje na to, że natrafiono na pochówek wampiryczny. – Mamy tutaj dwie cechy, które wskazują, że po śmierci stosowano zabiegi wampiryczne. Siłą włożono mężczyźnie fragment cegłówki w usta tak,  że wybito mu wszystkie górne zęby. Mężczyźnie przewiercono także nogę, aby nie wstał z grobu i nie straszył ludzi – tłumaczy Sławomir Górka.

Według archeologa sam układ szkieletu jest typowy dla pochówków odbywających się w Kamieniu Pomorskim od XIII do XVII wieku. Twarzoczaszka ułożona była w kierunku wschodnim. Była to charakterystyczna cecha dla pochówków w tym okresie.

- Kawałek gruzu ceglanego w ustach i przewiercone udo wskazują na to, że jest to pochówek wampiryczny. Zrobiono tak, ponieważ z jakichś powodów obawiano się tego zmarłego. Zrobiono to nie dla niego, ale dla społeczności, która tu mieszkała.podkreślał archeolog.

Wątpliwości budzi fakt, iż mężczyzna został pochowany na cmentarzu tuż obok kościoła. Pochówek jest datowany na XVI – XVII wiek.

- Musimy sobie uświadomić, że ten cmentarz istniał od XIII do XVIII wieku ale nie w każdym okresie. Był okres przerwy. Pochowano go kiedy cmentarz już nie istniał, gdzieś z boku tego cmentarza. Początkowo myśleliśmy, że przestrzelono mu za życia nogę pistoletem skałkowym, jednak dokładne badanie i przesiewanie ziemi co do milimetra pokazało, że w ziemi zrobiona była dziura najprawdopodobniej od nakłuciatłumaczy Sławomir Górka.


Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.