tvnpix
Zima oczami Reporterów 24, Foto: Reporterzy 24

"Walka zimy z wiosną" i "bajeczne krajobrazy". Podsumowanie zimy na Waszych zdjęciach

Dzięki Reporterom 24 mogliśmy zobaczyć, jak tegoroczna zima wyglądała w różnych częściach naszego kraju. Silne opady śniegu, ochłodzenia, oblodzone drogi czy „przebłyski” wiosny - to wszystko fotografowali i nagrywali nasi internauci. Niektóre ze zdjęć, które otrzymaliśmy od Was na Kontakt 24 naprawdę zachwycają. Zobaczcie tegoroczną zimę oczami Reporterów 24!
Zima w obiektywach Reporterów 24 Źródło: Kontakt 24

Mamy za sobą jedną z najcieplejszych zim w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. Wysokie temperatury, małe opady śniegu - ta zima obeszła się z nami dosyć łagodnie. Reporterzy 24 przez całą zimę zasypywali nas zdjęciami ze swoich okolic. Przez kilka miesięcy przesyłaliście do nas zdjęcia, filmy i informacje o tym, co aktualnie dzieje się w Waszej okolicy.

Pierwszy śnieg w Zakopanem, gwałtowne ocieplenie, zimowe burze, opady śniegu i pierwsze bałwany, ślizgawica na drogach czy wiosenna aura - o tym wszystkim informowaliście na Kontakt 24, dodając do swoich wiadomości niezwykłe zdjęcia. Zobacz: Pogodowe relacje Reporterów 24. Jak wygląda u Was zima?

Postanowiliśmy podsumować dla Was tegoroczną zimę i wybrać najpiękniejsze zdjęcia przesłane do redakcji!

"Pierwszy śnieg tej jesieni"

Pierwsze zdjęcie białego puchu otrzymaliśmy na Kontakt 24 już 22 października 2014 roku. Chociaż kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia, wielu z naszych Reporterów 24 cieszyło się śniegiem już od października. Zdjęcia wysyłali na Kontakt 24. Zobacz: "Spadł pierwszy śnieg". Zimowa aura na zdjęciach Reporterów 24.

"Pierwszy śnieg tej jesieni spadł w środę w Zakopanem. Około południa pokryte cienką warstwą śniegu były zbocza Nosala i Gubałówki oraz najwyżej położona dzielnica miasta - Cyrhla. Śnieg padający w centrum Zakopanego szybko topniał" - podawał w grudniu portal tvnmeteo.pl.

 

"Gdzie ta zima?"

To pytanie internauci zadawali nam bardzo często tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalendarzowa zima nie wszystkich Reporterów 24 przywitała śniegiem. Pierwszego i drugiego dnia świąt było raczej pochmurno i mokro.

- Grudzień był bardzo wilgotny i deszczowy. W Warszawie spadło w sumie w ciągu miesiąca ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy, podczas gdy norma trzydziestoletnia dla grudnia wynosi na Mazowszu około 20-30 mm. Miesiąc był na ogół pochmurny, mglisty, przypominający listopad - powiedziała nam synoptyk TVN Arleta Unton-Pyziołek.

Jak dodała, najwyższą temperaturę tego miesiąca odnotowano 19 grudnia we Wrocławiu i Legnicy. Termometry pokazywały tam aż 14 stopni! Natomiast najniższa grudniowa temperatura to -18 stopni w Zakopanem i Zamościu, 21 grudnia.

 

"Zrobiło się bajecznie"

W tym roku opadów śniegu nie było zbyt wiele, co sprawiło, że Reporterzy 24 jeszcze bardziej czekali na białą aurę.

Pod koniec świąt Bożego Narodzenia w końcu się pojawił! Biały puch okrył Polskę, a skrzynkę Kontaktu 24 zasypały piękne zdjęcia Reporterów 24. Jak napisał internauta Vintage, "zrobiło się bajecznie".

- Jeszcze w Wigilię temperatura maksymalna w Polsce wyniosła od 7 stopni w Suwałkach do 12 w Nowym Sączu, podczas gdy 30 grudnia osiągnęła od -1 st. w Szczecinie do -10 st. w Siedlcach, Lublinie i Krośnie - poinformowała synoptyk TVN.

 

 

 

 

 

Niektórych zima zaskoczyła...

"Marsz do lepienia bałwanów"

Kiedy zima rozkręciła się na dobre można było wreszcie… lepić bałwany!

Jedno z pierwszych zdjęć bałwana, przyszło na Kontakt 10 grudnia z Kołobrzegu. Później Reporterzy 24 chętnie chwalili się swoimi zimowymi rzeźbami.

 

 

Styczeń i luty? To "walka zimy z wiosną"

Styczeń pogodowo zaskakiwał. To właśnie w tym miesiącu przyszło do nas ocieplenie.

- Do połowy miesiąca pogoda była zmienna. Występowały opady deszczu i deszczu ze śniegiem, okresami śniegu. Najniższą temperaturę odnotowano 7 stycznia w Lesku: -19 stopni, a najwyższą 10 stycznia we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze: wyniosła 15 stopni. Jeszcze 17 stycznia w najcieplejszym momencie dnia było od 4 st. w Suwałkach do 13 st. w Krakowie - podała synoptyk TVN.

18 stycznia nastąpiło duże, gwałtowne ochłodzenie i temperatura w ciągu dnia była na minusie, bądź nieco powyżej zera, nie przekraczała 5 stopni.

Zmienność tegorocznej zimy doskonale obrazuje zdjęcie Reportera 24 Casimirusa. Zobacz: Bitwa pór roku w obiektywie Reportera 24 "Materiałem Miesiąca"!

 

Naszych internautów zaskoczyła również "styczniowa burza" m.in. na Dolnym Śląsku.

20 stycznia od północnego-wschodu kraju (Suwalszczyzny, Mazur i Podlasia) rozpoczęło się powolne ale konsekwentne ochładzanie. W tych regionach sypnęło wówczas śniegiem. Jednak prawdziwa zima rozpoczęła się 25 stycznia, kiedy to opady pojawiły się w całym kraju.

- Pokrywa śnieżna na nizinach 31 stycznia wynosiła od 1 cm w Toruniu, 2 cm w Warszawie, 4 cm w Mławie do 15 cm w Suwałkach. W górach pokrywa śnieżna wynosiła już miejscami do 100m. W trzeciej dekadzie stycznia panowały bardzo dobre warunki narciarskie w polskich górach - powiedziała synoptyk TVN.

 

 

Synoptyk dodała również, że odchylenie temperatury średniej miesięcznej dla stycznia w tym roku w Polsce było wyjątkowo duże, w stosunku do średniej z okresu 1961-1990, bo wyniosło ponad 4 stopnie.

- W porównaniu z ostatnim 30-leciem, cechującym się wzrostem temperatury globalnej, odchylenie in plus wyniosło prawie 3 stopnie. To wyjątkowo ciepło, gdyż styczeń cechuje się w Polsce najniższą średnią miesięczną temperaturą - zaznaczyła synoptyk TVN.

 

 

Jak wyglądał luty? Ten miesiąc był suchy i ciepły

Do 8 lutego występowały w Polsce opady śniegu, które 9 lutego zastąpił deszcz. Właściwie od tego momentu rozpoczął się wymarsz zimy, a wkroczyło przedwiośnie.

- W lutym temperatura maksymalna przekraczała w całym kraju 0 stopni. Po 15 lutego temperatura w najcieplejszym momencie dnia przekraczała 10 st. Najniższą wartość temperatury odnotowano 6 lutego w Resku na Pomorzu, -14 st, a najwyższą wartość 23 lutego w Tarnowie, 14 st. - podała Arleta Unton-Pyziołek.

"Szklanka" na drogach

Kiedy w Polsce "pojawiała" się zima i temperatury spadały poniżej zera, Reporterzy 24 przesyłali nam materiały ukazujące fatalne warunki na drogach. W styczniu otrzymaliśmy m.in. informację o wywróconej karetce pogotowia na Opolszczyźnie czy nagranie z Katowic, które pokazuje jak może skończyć się wyprzedzanie na oblodzonej powierzchni. Zobacz: Kolizja za kolizją w Katowicach. Reporter 24 nagrał próbę wyprzedzania na śliskiej drodze

W marcu zima uśpiła naszą czujność i wróciła w spektakularny sposób zaskakując kierowców na Śląsku. W Chorzowie oblodzone jezdnie unieruchomiły na kilka godzin ciężarówki i autobusy.

Zobacz: "Szklanka" na drogach i korki. Ciężki poranek na Śląsku

Marzec jak zwykle "przeplata"

Marzec według sezonowych prognoz jednej z najlepszych organizacji meteorologiczno-hydrologicznych na świecie, czyli amerykańskiej NOAA, ma w naszej części Europy również cechować się temperaturą wyższą od średniej i niskimi opadami. - W Warszawie spadło na razie 10mm, podczas gdy w marcu spada średnio do 30 mm wody - poinformowała synoptyk TVN.

Chociaż w marcu czuć już w wielu częściach naszego kraju wiosnę, na początku miesiąca Reporterzy 24 zwracali uwagę, że do nich przyszła jeszcze zima. Otrzymaliśmy wtedy zdjęcia ośnieżonej Łodzi, Warszawy czy Zakopanego.

Zobacz: "A u nas śnieg!". Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

"Przyszła wiosna!"

Zdjęcia, które dostajemy od Was od połowy marca nie pozostawiają wątpliwości - mamy już wiosnę!

W piątek, 20 marca rozpoczęliśmy wiosnę astronomiczną, a w sobotę 21 marca powitaliśmy wiosnę kalendarzową.

Redakcja Kontaktu 24 dziękuje Wam za przesłane zdjęcia, nagrania i komentarze dotyczące zimy 2014/15. Dzięki Wam, Reporterom 24, mogliśmy zobaczyć, co aktualnie dzieje się w różnych regionach naszego kraju. Teraz czekamy na Wasze wiosenne, pogodowe relacje!

 

Autor: mz,rydz/aw