tvnpix
Foto: G_Truchanowicz

Wał fenowy "przelewał się" nad Karkonoszami. Zobacz nagranie

Widowiskowe zjawisko, jakim jest wał fenowy, sfilmował i sfotografował w Karkonoszach Reporter 24. Wał fenowy, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się podczas fenu, czyli ciepłego i suchego wiatru wiejącego z gór w doliny.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

- Fen powstaje w czasie cyrkulacji południowo-zachodniej lub południowej. Podczas jego występowania różnica temperatury pomiędzy północną a południową stroną gór może sięgać 10 stopni Celsjusza. Warunkiem powstania tego rodzaju wiatru jest obecność wysokich gór i napływu powietrza prostopadle do pasma górskiego. Wówczas przeszkoda w postaci pasma zmusza przepływające powietrze do wznoszenia się aż ponad grzbiety górskie. Z tej wysokości opada ono w kierunku dolin - wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Ponieważ przy wznoszeniu się powietrze się oziębia i obniża się ciśnienie, dochodzi do powstawania chmur i opadów. Często chmury występują w postaci efektownie i charakterystycznie wyglądającego wału, który niejako przelewa się i faluje nad grzbietami gór.

Wał fenowy w Karkonoszach

Widać to doskonale na zdjęciach i nagraniu z Karkonoszy, które otrzymaliśmy na Kontakt 24 od Grzegorza Truchanowicza, przewodnika sudeckiego i fotografa. Wykonane w niedzielę ujęcie pokazują wał fenowy w rejonie Czarnego Grzbietu i Śnieżki w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej.

- Po przekroczeniu pasma górskiego chmury szybko zanikają, ponieważ cieplejsze powietrze pochłania więcej pary wodnej - tłumaczy synoptyk.

Wiatr fenowy w zależności od pasma górskiego ma różne nazwy. W Tatrach jest to halny. Tego typu porywy powodują szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i, nierzadko, zniszczenia.

Autor: pś Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24