Zamknięty

Pisze o tym:

903 reporterów

Dodano:

960 materiałów

"W Polsce obywatele dzielą się na Polaków i górników", "Kiedy rząd zacznie reprezentować moje interesy?"

W sobotę po południu w Katowicach zostało podpisane porozumienie rządu z górniczymi związkami zawodowymi. Przez ostatnie dni Śląsk był najgorętszym miejscem w Polsce ze względu na liczne protesty związane z planem restrukturyzacji kopalń. Na Kontakt 24 przysyłaliście nam swoje opinie dotyczące górnictwa, a także zdjęcia i filmy z protestów. Czy teraz sytuacja na Śląsku wróci do normy, a górnicy do pracy? Co sądzicie o podpisaniu porozumienia? Dołącz do naszego gorącego tematu i weź udział w dyskusji!

Premier Ewa Kopacz specjalnie w sobotę przyjechała na Śląsk. - Chciałabym podziękować za kompromis dobry dla przyszłości polskiego górnictwa - mówiła tuż po ogłoszeniu porozumienia między rządem a górniczymi związkami zawodowymi.

O porozumieniu czytaj więcej na TVN24.PL.

Z kolei przewodniczący "Solidarności", Piotr Duda, przyznał, że ostatnie dni były dla premier Kopacz lekcją pokory. - Nic o nas bez nas - zaznaczył.

Wraz z początkiem protestów górniczych komentujący podzielili się na dwa obozy: tych, którzy solidaryzowali się z górnikami oraz ich zdecydowanych przeciwników.

Mniejszość popierała górników

W ankiecie na Kontakt 24 głosy oddało ponad 28 tys. osób, z czego aż 82 procent nie udzieliło poparcia górnikom.

"Bezwzględnie należy zamknąć wszystkie niedochodowe kopalnie!", "dlaczego cała Polska ma dopłacać górnikom?", "żadna branża nie jest pod taką ochroną jak górnictwo. Dlaczego tyle lat toleruje się straty w kopalniach?" - argumentowaliście swój sprzeciw.

Popierający górników m.in. porównywali ten sektor z innymi, które w wielu miejscach straciły rację bytu. "Niedługo Śląsk będzie miał krajobraz taki, jak widać obecnie w miejscowościach, gdzie był PGR, czy sprywatyzowane potężne zakłady pracy", "zniszczyli już huty, cukrownie, teraz czas na kopalnie".

A jak Ty oceniasz podpisane porozumienie rządu z górnikami? Dołącz swoją opinię do naszego gorącego tematu!