MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

W ostatni weekend odbywało się IV Łomżyńskie Forum Trzeźwościowe

W dniach 24-26 sierpnia 2012 roku w naszym mieście odbywało się Łomżyńskie Forum Trzeźwościowe, które zostało zorganizowane przez Łomżyńskie Stowarzyszenie Zdrowie i Trzeźwość, parafię pw. Św. Andrzeja Boboli, WORD Łomża i Komendę Miejską Policji. Forum odbywało się 4. raz.

Forum rozpoczęło się w piątek o godz. 18:00 mszą świętą celebrowanej przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli. Po mszy odbył się występ grupy teatralnej Stowarzyszenia „Zdrowie i Trzeźwość” pt. „Daj mi tylko 24 godziny” przygotowany pod kierunkiem p. Doroty Skrodzkiej, odtwórcy roli głównego anioła.

– Przedstawienie pokazywało historię mężczyzny uzależnionego od alkoholu i tragedię jego najbliższych. Kiedy ten człowiek był na dnie, diabeł chciał go zabrać do siebie, żeby on stracił te życie. Anioł, który przez całe życie jego prowadził poprosił diabła, aby ten dał mu 24 godziny i on do tego czasu uratuje tego człowieka, diabeł się na to zgodził, więc anioł zaczął działać. Przedstawił mu obrazy z całego jego życia w postaci nawiedzin trzech duchów. Duch jego przeszłości pokazał mu jaki był ten człowiek szczęśliwy przed piciem alkoholu, odnosił sukcesy w pracy, dostawał podwyżki i awanse, miał dziecko. Pokazał temu człowiekowi jak się wszyscy kochali w tej rodzinie. Później duch teraźniejszości pokazał mu jak wygląda jego życie teraz, kiedy pije. Został wyrzucony z pracy, stracił rodzinę (dziecko i żona z nimi nie wytrzymywali i odeszli). To była taka tragiczna scena w jego życiu. Ten człowiek podczas oglądania obrazów swojego życia zaczął rozumieć że w każdej scenie był on. Uważał, że to nie możliwe, że tak wygląda jego życie. W następnej scenie nawiedził go duch przyszłości, który pokazał co go czeka, czyli spanie w kartonie, branie ze śmietników pożywienia, żebranie i samotna śmierć. Za trumną idzie tylko sam anioł. Gdy ten człowiek to zobaczył tak bardzo się przeraził, że zaczął błagać anioła stróża aby dał mu ostatnią szansę. Anioł przyprowadził go na spotkanie grupy Anonimowych Alkoholików, gdzie on odzyskuje swoje życie. W ciągu tych 24 godzin mężczyzna podniósł się z bagna i wrócił do rodziny – dla mylomza.pl streszcza Dorota Grodzka. Podczas przedstawienia zostały zaśpiewane przez Natalię Grodzką dwie piosenki: „Tato nie pij już” i „Ach wróć tatusiu”.

Następnego dnia, w sobotę, od godz. 10:00 do godz. 15:00 na placu przed kościołem św. Andrzeja Boboli odbywało się miasteczko rowerowe, oraz jazda samochodami nauki jazdy (OSK Ferenc i OSK Łomża Andrzej Skrodzki) w „pijanych goglach”.

W auli Centrum Kultury przy ul. Sadowej 12a o godz. 11:00 Komenda Miejska Policji w Łomży (Wydział Ruchu Drogowego) zaprezentowała  film pt. „Skutki jazdy samochodem pod wpływem alkoholu”. Godzinę później odbył się wykład dr Bohdana Woronowicza pt. „Zdrowie z alkoholizmu”. O godzinie 15:00 został powtórzony spektakl „Daj mi tylko 24 godziny” a o godz. 16:30 odbył się koncert Hani pt. „Mój świat”. Następnie forum przeniosło się do kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli, gdzie odbyła się msza święta celebrowana przez o. Apolinarego z klasztoru braci mniejszych Kapucynów w Łomży po czym odbył się występ artystyczny Wiesława Komasy – wiersze ks. Twardowskiego i twórczość własna.

Forum zakończyło się dzisiaj o godz. 10:00 mszą świętą w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli celebrowanej przez ks. dra Andrzeja Popielskiego.

Więcej zdjęc: http://foto.pdabrowski.art.pl/index.php?/category/17
Filmik: http://www.youtube.com/watch?v=bHKttZMe6Es