MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

W Grodkowie suczka urodziła 13 szczeniąt

Rekordowy poród maluchów miał miejsce w grodkowskiej przychodni weterynaryjnej.

W Grodkowie suczka urodziła 13 szczeniąt. Pomogli jej lekarze weterynarii

- Badanie USG wykazało, że będziemy mieli dużo szczeniąt, ale ich liczba nas zaskoczyła. To pierwszy, tak duży i liczny poród w naszej przychodni a u psów tej rasy rzadko to się zdarza – relacjonuje lek. wet. Marcin Matuszewski, z grodkowskiej przychodni leczenia zwierząt. – Amstaffka nie była w stanie samodzielnie urodzić, dlatego musieliśmy przeprowadzić u niej cesarskie cięcie.

- Jak się później okazało, to była słuszna decyzja.

Dzięki naszym błyskawicznym działaniom udało się zapobiec pęknięciu ściany macicy i nie dopuścić do śmierci matki oraz jej szczeniąt. Każdy szczeniaczek po wydobyciu z macicy był od razu reanimowany i ogrzewany. Pobudzaliśmy krążenie oraz oddech a niektórym noworodkom podawaliśmy leki odwracające depresję oddechową spowodowaną lekami do znieczulenia ogólnego operowanej suki - dodaje lekarz.

Lekarze weterynarii z Grodkowa przyznają, że zabieg trwający dwie godziny był dla nich ciężki, ale zakończył się szczęśliwie dla wszystkich, co przyniosło im dużą radość z uratowania życia czworonogom. Nala pochodzi z Hodowli Psów Rasowych Rosebull. Wraz z szczeniętami jest już pod opieką właścicieli.