użytkownik niezalogowany
Autor:~Jacob Nasz
MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

UWAGA! Wyłudzenia SMS.

Ostrzegam wszystkich aby nie otwierali wiadomości SMS przesłanych między innymi z numerów telefonów nr 91558 oraz z numerów 92505.

Pierwszy numer pochodzi z witryny bramka.na-sms.pl a drugi do witryny internetowej test-zdrowia.pl. 

Nigdy nie korzystałem z usług tych firm. Na strony te trafiłem po złożeniu reklamacji w Orange. Moja żona, która jest w Niemczech nie ma dostępu do internetu, więc nie mogła wziąć danych z tych stron potrzebnych do aktywowania tych usług. Natomiat otrzymała wiadomości, które potraktowała jako wysłane przez bramkę SMS - spodziewała się wiadomości wysyłanych jej przez przyjaciółkę za pośrednictwem bramki internetowej z serwerów na terenie Niemiec. W bilingu okazuje się, że już samo otwarcie tego SMS'a wywołuje wysłanie SMS'a zwrotnego za ponad 30 zł.

Narodowy Test Zdrowia... Hmmm. Rozwiązałem ten test dzisiaj (ale nigdy wcześniej):

 

Oto co napisali:

"Mamy Twój wynik! Niektóre z twoich odpowiedzi są niepokojące Zgodnie z nasza polityką ochrony danych i bezpieczeństwa badania, musisz potwierdzić swoje dane, aby otrzymać wynik darmowego testu (!!!). Weryfikacja odbywa się poprzez wpisanie kodu poniżej. Aby otrzymać wynik musisz się zweryfikować. Wyślij wiadomość sms o treści: DST.WYNIK na numer 92505 lub zweryfikuj się przez PayPal. Promocyjny koszt weryfikacji to 1zł(z VAT)2.Koszt weryfikacji poza promocją to 25,00zł (30,50zł z VAT). Wpisz otrzymany kod: Przy wpisywaniu otrzymanego kodu pamiętaj: wielkość liter ma znaczenie."

 

Nie miejmy złudzeń, że trafimy na promocję. To świadoma próba wprowadzenia klienta w błąd i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia swoim majątkiem w postaci wysłania bardzo drogiego SMS.

 

A w regulaminie napisano: pkt 4. "Wyniki Testu są tylko wartością szacunkową. Nie mogą być traktowane jako wiarygodne źródło informacji."

 

Pytam, dlaczego podaje się na stronie:

"Test Zdrowia to wywiad lekarski bez stresu i wychodzenia z domu. Dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka! Sprawdź, czy tyka w Tobie bomba! Choroby serca Nowotwory Bezpłodność Układ moczowy Choroby jelit Alergie Otyłość Nerwica" skoro w regulaminie znajduję stwierdzenie, że "wyniki nie mogą być traktowane jako wiarygodne źródło informacji"?

 

Telekomunikacja... ups. Orange twierdzi, że mam zapłacić za usługę - fakturę zapłaciłem, bo weszła ona z automatu do mojej opłaty abonamentowej a mi zależy na utrzymaniu aktywnych telefonów z tymi numerami. I nie ma znaczenia, że niedawno dali mi numer telefonu, który miał ktoś wcześniej - i to właśnie z tego numeru wysłano wiadomości które kwestionuję. O poprzednim właścicielu wiem, bo tuż po otrzymaniu tego numeru zadzwoniono do mnie z jakiegoś banku i zapytano o osobę, której zupełnie nie znam. Pracownik banku stwierdził, że osoba, której nazwiska nie pamiętam, posługiwała się właśnie moim numerem telefonu. Oto, do czego prowadzi zakupienie nowego telefonu bez upewnienia się, czy przydzielany nam numer nie jest schedą po kimś innym! Pozostaje pytanie, czy trzymanie tego w tajemnicy przez klientem przez firmę Orange jest w porządku? Moim zdaniem nie.

 

Najprawdopodobniej firmy lub osoby, które czerpią korzyści w losowy sposób wybierają numery telefonów i wysyłają SMS'y do przypadkowych osób. Wiadomości te są zainfekowane jakąś aplikacją, która automatycznie odsyła wiadomość zwrotną bez zgody właściciela telefonu. A Orange po prostu legalizuje takie działanie stwierdzeniem, że skoro wysłano SMS z tego numeru telefonu to abonent z całą pewnością zgodził się na poniesienie takiej płatności. Ciekawe jest to, że Orange zna stronę test-zdrowia.pl, bo dzisiaj przysłali mi sugestię, że skorzystałem z usług tej strony. Myślę, że pewnego dnia właściciel tego numery wyznaczy cenę w wysokości 100 zł, a może 1000 zł... Pytam tą drogą firmę Orange, czy oni nie czują się zobowiązani do weryfikowania towarów i usług sprzedawanych za ich pośrednictem i sprawdzenia, czy proponowana cena za SMS jest racjonalnie uzasadniona? Powinni to robić! 

 

Sugeruję wszystkim czujność, ale wzywam też do zjednoczenia wysiłków w celu wykrycia sprawców tego procederu i ukarania ich bezczelności. Granicą przestępstwa w prawie polskim jest 250 zł, ale jeśli ktoś dopuszcza się przestępstwa popełnianiego w trybie ciągłym to wartość graniczną ów sprawca z pewnością już uzyskał.

 

Pytam zatem, czy jest wśród czytelników i widzów ktoś, kto czuje, że podobnie jak ja został oszukany lub naciągnięty przez ww. osoby. Zróbmy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratora Generalnego - niech spojrzy na to zagadnienie globalnie. Wysyłanie spraw do lokalnych prokuratorów spowoduje ich umorzenie z braku niskiego stopnia szkodliwości społecznej - a jestem przekonany, że ktoś wyciąga bezprawnie z naszych kieszeni dziesiątki, jak nie setki tysięcy złotych.

Komentarze (2)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

To jest numer sms potwierdzajacy zaciagniecie pozyczki

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   ~Gość

   ja nonstop dostaje smsy z numeru 92505,kusza mnie jakas nieodebrana
   przesylką pienieżną. HAHAHA na głupia nie trafili, ludzie nie ma grubej kasy za jakiegoś smsa.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     • Udostępnij komentarz w:
     • Kopiuj
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.