tvnpix

Ulice pod wodą i powalone drzewa. Skutki nawałnic na Waszych zdjęciach

Gwałtowne nawałnice, które przeszły w nocy m.in. przez woj. dolnośląskie, pozostawiły po sobie mnóstwo szkód. Dokumentują je nasi Reporterzy 24, którzy na bieżąco zamieszczają swoje materiały pokazujące m.in. zalane ulice. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie lubańskim, gdzie woda podtopiła kilka miejscowości. Ogłoszono tam alarm przeciwpowodziowy. Zarządzono również ewakuację mieszkańców.

Tomasz Kanik, reporter TVN24, o sytuacji w Leśnej / TVN24

 

 

Mnóstwo interwencji

Dolnośląscy strażacy w związku z nawałnicami interweniowali blisko 600 razy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie lubańskim, gdzie podtopionych zostało kilka miejscowości.

Jak powiedział rzecznik komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa, nocne nawałnice objęły niemal dwie trzecie obszaru województwa. "Najgorzej było w części centralnej i południowej województwa, a w szczególności w powiecie lubańskim" - mówił Gielsa.

Na terenie powiatu lubańskiego w nocy wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. W nawałnicach ucierpiały m.in. miejscowości Leśna, Olszyna, Miłoszów i Świecie. Tam woda z intensywnych opadów i potoków, które gwałtownie przybrały, podtopiła wiele domów. "Zalane były drogi dojazdowe do kilku miejscowości, w niektórych miejscach woda osiągała wysokość 1,5 metra" - relacjonował Gielsa.

Dodał, że w Leśnej z powodu uszkodzenia gazociągu strażacy ewakuowali 46 osób z sześciu budynków. "Uszkodzone zostały linie energetyczne, a w Leśnej zalane zostało ujęcie wody" - dodał strażak.

Strażacy najczęściej interweniowali przy wypompowywaniu wody z zalanych posesji i usuwaniu powalanych drzew. "Łącznie w nocy odnowiliśmy ponad 600 interwencji, ale ich liczba w ciągu dnia pewnie wzrośnie" - mówił w rozmowie z PAP Gielsa.

CZYTAJ WIĘCEJ O SKUTKACH NAWAŁNIC W WOJ. DOLOŚLĄSKIM

Zalane samochody, zalane piwnice. 15-minutowa ulewa w Szczecinie

Zaledwie 15 minut wystarczyło, by deszczówka gromadząca się podczas burzy zalała stojące na jenej ze szczecińskich ulic samochody oraz wdarła się do piwnic. Jak się okazało wszystkiemu winne były zanieczyszczone studzienki kanalizacyjne, przez które nagromadzona woda nie mogła odpłynąć. Film z ulicy Niemcewicza w Szczecinie nadesłał @Jacek. ZOBACZ NAGRANIE

AKTUALNA SYTUACJA POGODOWA - NA TVNMETEO.PL

Autor: ak,db//tka