MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Uhrenmuseum Beyer, Zürich.

Materiał wykorzystany w serwisie
Materiał wykorzystany w serwisie

Wykorzystany w serwisie

Uhrenmuseum Beyer uważane jest za jedno z największych atrakcji Zurychu. Muzeum znajduje się na słynnej Bahnhofstrasse w sklepie Beyer Chronometrie. Znajdująca się tam kolekcja liczy około 300 eksponatów i jest jedną z najważniejszych na świecie stałych ekspozycji. Odnajdziemy tam historię pomiaru czasu od 1400 p.n.e. aż po dzień dzisiejszy.

Hey! Zabieram Was dziś w niesamowite miejsce, które urzekło mnie od pierwszych chwil po przekroczeniu progu. Zwiedzimy Uhrenmuseum Beyer, a więc Muzeum Zegarów w Zurychu. Wielokrotnie mijałam siedzibę Muzeum, ponieważ mieści się na słynnej Bahnhofstrasse, ale nigdy nie było wyraźnych chęci czy okazji, aby tam wejść. Tym razem zaprowadziła mnie tam chęć pokazania Wam czegoś nowego, dla niektórych może niezwykle ciekawego :) 

Uhrenmuseum Beyer uważane jest za jedno z największych atrakcji Zurychu. Założone zostało przez Theodora Beyera w 1971 roku, w którym to postanowił swoją prywatną kolekcję udostępnić szerszemu, międzynarodowego gronu. Dziś światowej sławy rodzinnymi zbiorami opiekuje się syn Theodora, Rene. Jak wspominałam Muzeum znajduje się na słynnej ulicy handlowej w sklepie Beyer Chronometrie. Znajdująca się tam kolekcja liczy około 300 eksponatów i jest jedną z najważniejszych na świecie stałych ekspozycji. Odnajdziemy tam historię pomiaru czasu od 1400 p.n.e. aż po dzień dzisiejszy. Wystawa obejmuje rzadkie i cenne eksponaty takie jak kije rzucające cień, zegary, zegarki, zegary na ropę, klepsydry, zegary wodne, stojące, wiszące, stołowe, kieszonkowe oraz sprzęty nawigacyjne. To miejsce przeniesie każdego w fascynujący i cudowny świat zegarów oraz sztuki ich produkcji :)  

Po wejściu do miejsca wystawy należy zostawić swoje okrycia wierzchnie oraz torebki/plecaki w zamykanych na klucz szafkach (5CHF, zwrotne). Następnie zostaniemy przywitani przez przemiły personel, podczas mojej wizyty był to Pan od którego kipiała miłość do tego miejsca. Uprzejmie zapytał w jakim języku się komunikujemy (ja i koleżanka), a następnie wręczył Nam tablet, dzięki któremu mogłyśmy przeczytać dokładny opis każdego oglądanego eksponatu oraz obejrzeć krótki film. Bardzo przydatne dla pasjonatów, którzy chcą chłonąć wiedzę na temat każdej najdrobniejszej rzeczy jaką zobaczą. Do tego uprzejmy Pan widząc zainteresowanie zwiedzających podchodził i z zapałem opowiadał historię oraz mechanizm działania danego egzemplarza. Pan władał biegle językiem angielskim oraz niemieckim, nie wiem jak ze znajomością innych, ale po polsku na pewno nie mówił ;)

Miejsce naprawdę godne uwagi. Bardzo dobrze zorganizowane, dokładne opisy, wszystko wyraźnie wyeksponowane, przyjemna muzyka oraz tykanie zegarów w tle. Tutaj czas się zatrzymuje, raduje uszy, oczy oraz duszę :)