tvnpix

Uczta pająka, motyl jak koliber. Niezwykły świat owadów w obiektywach Reporterów 24

Wiosna chyli się ku końcowi, wielkimi krokami nadchodzi jednak lato. Wystarczy rozejrzeć się wokół - zielone drzewa, krzewy, mnóstwo kwiatów. To tam przebywają pszczoły, biedronki, pająki i rozmaite robaczki. W swoich obiektywach złapali je Reporterzy 24.

Tajemniczy ogród

Na zdjęciach przesłanych przez Reporterów 24 widzimy m.in. biedronki, pająki i pszczoły. "Niektóre są pożyteczne, np. biedronki pożerają mszyce, inne wysysają soki z roślin i z siebie wzajemnie" - pisze Jaga, która opisuje też swoją przygodę z pająkami.

"Na moich oczach maleńki, biały pajączek kończył ucztę i z jego pułapki wysunęła się martwa, duża pszczoła" - opowiada. Jak dodaje, pająk nadal był głodny i szukał sobie nowej ofiary. "Wokół niego uwijały się mrówki i biedronki" - pisze.

 

Biedronka - Azjatka

W swoim ogrodzie Jaga dostrzegła też biedronkę azjatycką. Jak nazwa wskazuje, chrząszcze te pochodzą z Azji. Do Europy zostały sprowadzone przez ogrodników jako wrogowie naturalnych mszyc. Co ciekawe, w okresie około 10-dniowego rozwoju larwa potrafi zjeść nawet 370 mszyc. Dorosły owad zjada ich do 65 dziennie. 

"Zadziwiają też kształtem kropek, a właściwie plamek na skrzydłach. Dzisiaj spotkałam zupełnie pozbawioną kropek i jak przystało na Azjatkę, żółtą" - opowiada Reporterka 24.

 

"Polski koliberek"

Z kolei Reporter 24 Casimirus w swoim ogrodzie sfotografował fruczaka gołąbka. Jak zauważa, ten niewielki motyl, rozpiętość skrzydeł do 7 centymetrów, wyglądem i zachowaniem do złudzenia przypomina kolibra.

"Podobnie też zawisa nad kwiatami, zastygając w miejscu. Rusza skrzydłami tak szybko, że stają się prawie niewidoczne" - opowiada Casimirus.

Autor: ank/aw