MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Uczniowie napisali książkę dla nauczycieli

Pod koniec minionego tygodnia, "światło dzienne" ujrzał poradnik, który został samodzielnie napisany przez trzech uczniów technikum informatycznego ZS1 w Piekarach Śląskich (Rafał Mazgaj, Rafał Oparowski, Krzysztof Nadolski). Książka nosi tytuł: Platforma Moodle dla każdego nauczyciela. Autorzy co prawda dziś są już absolwentami szkoły, jednak prace nad książką trwały w okresie w którym byli naszymi uczniami. Okres od pojawienia się pomysłu na napisanie książki z której będą mogli korzystać nauczyciele, trwał bardzo długo, bo aż ponad 3 lata, a wraz z biegnącym czasem zmieniały się wersje środowiska pracy i trzeba było wiele rozdziałów przepisywać od nowa. Na uwagę nie tylko zasługuje fakt, że jest to aż 27 publikacja jaką napisali uczniowie ZS1, ale to że uczniowie napisali książkę z której mogą korzystać nauczyciele, chcący w swojej codziennej pracy wykorzystywać nowoczesne środki dydaktyczne. Dużo pracy w powstanie książki włożył również nasz kolejny absolwent Rafał Bury, który na bieżąco aktualizował treści związane z pojawieniem się nowych wersji oprogramowania, a także miał duży wkład w montaż książki oraz projekt i wykonanie okładki.

W książce która stanowi kompendium wiedzy na temat wspomagania codziennego procesu edukacyjnego technikami elearningowymi, można znaleźć takie informacje jak: Tworzenie nowych kursów i zarządzanie nimi, przypisywanie do nich nowych uczestników, a także udostępnianie wcześniej przygotowanych materiałów dydaktycznych, testów lub zadań. Niezastąpioną pomocą jest przygotowana przez platforma testowa, dzięki której można łatwo sprawdzić opisywane zagadnienia. Osoby, które oprócz kształcenia pełnią również rolę administratorów platformy, albo stoją przed zadaniem zainstalowania jej na dowolnym systemie operacyjnym (Windows, Linux, Mac-os) również znajdą coś dla siebie, bo jeden z rozdziałów książki, szczegółowo opisuje właśnie te zagadnienia.


Autorzy książki, to obecnie studenci informatyki, którzy pierwszy kontakt z zagadnieniami platformy Moodle zaczerpnęli w Zespole Szkół Nr1 w Piekarach Śląskich, gdzie jako uczniowie Technikum Informatycznego już od pierwszej klasy mieli możliwość na niemal wszystkich przedmiotach technicznych, testować platformę od strony ucznia. W klasach starszych natomiast uczestniczyli w charakterze asystentów technicznych podczas organizowanych przez szkołę konkursach i zawodach z wykorzystaniem Moodla, co zapoczątkowało ich doświadczenie w dziedzinie zarządzania i administrowania platformą. W klasie maturalnej postanowili napisać książkę, gdzie oprócz przygotowań do matury i egzaminu zawodowego, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, znaleźli czas na tworzenie swojej pierwszej publikacji.

Rafał Mazgaj obecnie studiuje Informatykę Inżynierską na Uniwersytecie Śląskim. Jest na drugim roku studiów i specjalizuje się w Inżynierii Systemów Informatycznych. Swoją karierę zawodową wiąże z programowaniem oraz rozwijaniem oprogramowania i technologii informatycznych. Krzysztof Nadolski, na co dzień pracuje jako fotograf, łącząc swoje pasje ze studiami w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach na kierunku Grafika komputerowa. Rafał Oparowski studiuje na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, dodatkowo pracując w Kompani Węglowej. Na co dzień pasjonuje się sieciami komputerowymi oraz projektowaniem w systemie CAD.

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.