Zamknięty

Pisze o tym:

26 reporterów

Dodano:

26 materiałów

Twierdzą, że nie dogadują się z nauczycielami. "Uczyć się, to i dobre relacje będą", "dajmy uczniom więcej praw"

Polscy uczniowie nie dogadują się z nauczycielami. Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez OECD w ponad 30 krajach. Sprawę skomentował na antenie TVN24 Jan Wróbel, nauczyciel i współprowadzący program "Dwie prawdy". A co Wy myślicie na ten temat? Dołączcie do naszego gorącego tematu i weźcie udział w dyskusji!.

Uczniowie twierdzą, że nie dogadują się z nauczycielami, Foto: Shutterstock | Wideo: tvn24

 

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zbadała 34 kraje pod kątem relacji uczeń-nauczyciel. Wynika z nich, że Polska zajmuje pod tym względem ostatnie miejsce. - 38 procent polskich uczniów uważa, że nauczyciele nie słuchają tego, co się do nich mówi - przytoczył wyniki badań na piętnastolatkach Jan Wróbel, nauczyciel, dyrektor szkoły i współprowadzący program "Dwie prawdy".

"Oczekują więcej, niż dziesięć lat temu"

- Być może dziś nasi uczniowie, co byłoby dobre, oczekują więcej, niż dziesięć lat temu. Że nie nastąpiło pogorszenie relacji w szkołach, tylko uczniowie są z innego pokolenia... - komentował Wróbel. I dodał: - To, że oni chcą więcej serdeczności i uwagi w wieku lat 15, to ja bym to traktował jak objaw zdrowy. I to, że nasze wyniki trochę się pogorszyły i wyglądają bardzo marnie, być może to jest tylko etap, a nie koniec świata.

W dyskusji głos zabrali również nasi widzowie. "Uczyć się, to i relacje dobre będą" - komentował Rafał. "Dajmy więcej praw a mniej obowiązków uczniom. Na pewno sytuacja się poprawi" - nawoływała Jagoda. Natomiast Aleksandra, nauczycielka w gimnazjum, stwierdziła: "Młodzież potrzebuje głębszych relacji z nauczycielem, ponieważ brakuje im relacji z rodzicami!".

A co Wy myślicie na ten temat? Jak Wasze dzieci oceniają relacje ze swoimi nauczycielami? A może sami jesteście pedagogami? Napiszcie, jak to wygląda z Waszej perspektywy.