tvnpix
Foto: Adrianjaszczu

Tryskająca ze szczeliny wulkanu lawa. Reporter 24 pokazuje ją z bliska

Ze szczeliny wulkanu Fagradalsfjall, który wybuchł w piątek w nocy, wciąż wydobywa się lawa. Zdjęcia i nagrania tego spektakularnego widoku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall położonego na islandzkim półwyspie Reykjanes nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców pobliskiego miasta Grindavik - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny.

Sejsmolodzy określili wybuch jako mały. - W miejscu erupcji powstała szczelina o długości 500-750 metrów, z której tryska fontanna lawy na wysokość do 100 metrów - powiedział Bjarki Friis z biura meteorologicznego.

Wulkan Fagradalsfjall położony jest około 40 kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju, a zarazem największego miasta Islandii - Reykjaviku. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia wydobywające się ze szczeliny pomarańczowo-czerwonej lawy. Przesłał je Reporter 24 Adrian Fabian Jaszczurowski.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym. Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 roku spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na pył w atmosferze i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas około 900 tysięcy lotów, a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy.

Czytaj też na tvn24.pl

 

 

 

 

 

 

 

Autor: anw/map Źródło: tvnmeteo.pl