tvnpix
Trąba wodna w Chorwacji, Foto: miduban

Trąba wodna wirowała w chorwackiej Istrii

Reporter 24 uchwycił w poniedziałek u wybrzeży chorwackiej Istrii trąbę wodną. Zjawisko nie zeszło na ląd i nie spowodowało żadnych zniszczeń. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

U wybrzeży miasta Pula, położonego w żupani istryjskiej w Chorwacji, zaobserwowano w poniedziałek około godziny 10 trąbę wodną. Według relacji lokalnych mediów, zjawisko uformowało się na wodzie i nie zeszło na ląd. Nie odnotowano żadnych zniszczeń.

Dużo bardziej gwałtowna pogoda nawiedziła Chorwację dzień wcześniej. W centralnej i wschodniej części kraju przeszły gwałtowne burze. Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami i zrywał dachy.

Trąba wodna - jak powstaje

Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje, gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa dużo chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.

Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: dd/mp Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24