tvnpix
Jesień na Waszych zdjęciach

To była niezwykle barwna jesień. Z nutą wiosny, lata i zimy

To była niezwykle barwna jesień, która wiele razy nas zaskoczyła. Przez kilka miesięcy mogliśmy poczuć się jak wiosną, latem, a nawet zimą. Było słońce, był deszcz, pojawił się również śnieg. Reporterzy 24 przesyłali nam mnóstwo zdjęć i filmów, które są najlepszym dowodem na to, jak zmienna była aura. Kontakt 24 postanowił podsumować ostatnie miesiące i pokazać, jak wyglądały z Waszej perspektywy.
Jesień na Waszych zdjęciach Źródło: Kontakt 24

- Za nami wyjątkowa jesień, która cechowała się dużą dynamiką i skrajnie różnymi typami pogód. Jesień meteorologiczna rozpoczęła się pierwszego września wyjątkowymi upałami, czyli temperaturą do 37 st. w Tarnowie, 36 st. w Krośnie, Płocku i Kętrzynie oraz 35 st. w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Pierwszy śnieg, barwne zachody słońca i deszczowe dni - o tym wszystkim informowaliście na Kontakt 24, dodając swoje zdjęcia i opisując nam swoje odczucia. Wszystkie pogodowe relacje możecie oglądać w naszym gorącym temacie.

Postanowiliśmy podsumować jesień i pokazać jak widziana była ona Waszymi oczami. Specjalnie dla Was wybraliśmy najpiękniejsze zdjęcia i Wasze pogodowe odczucia.

Najpierw słońce, potem deszcz

 

Jesień przywitała nas słońcem, ale już w połowie września dała o sobie znać jej zmienność. - Początek jesieni był ciepły. W pierwszej połowie września notowaliśmy wysokie temperatury, ale potem przyszły deszcze. Obficie padało na całym południowym - wschodzie kraju, gdzie przyroda nadrobiła nieco opadowe braki gorącego lata - wspomina synoptyk TVN Meteo.

 

 

 

Liście - kolorowa jesienna wizytówka

Charakterystycznym znakiem ostatnich miesięcy były oczywiście kolorowe liście, bez których trudno wyobrazić sobie tę porę roku. To po spadającej z drzew palecie barw poznaliśmy, że jesień ma się coraz lepiej. W naszym gorącym temacie pojawiło się mnóstwo kolorowych zdjęć.

Pierwsze obrazy jesiennych barw przesłał nam Reporter 24 radziobest. "Pierwsze godziny jesieni w Starachowicach okazały się piękne, ciepłe i pełne złotych barw" - napisał o widokach ze Starachowic (woj. świętokrzyskie).

W kolejnych tygodniach zachwycaliście nas kolejnymi barwnymi zdjęciami. Pełne złotych liści warszawskie Łazienki pokazał nam Repoter 24 banaś, a barwy jesieni w Czarnocinie (woj. opolskie) zaprezentowała nam Halina Siwczyk. Jesienne liście przybierały różne kolory, co doskonale pokazaliście nam na swoich kolejnych zdjęciach, które każdego dnia pojawiały się w naszym gorącym temacie.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas, by wybrać się na grzyby

Jesień była wymarzonym czasem dla miłośników zbierania grzybów. Jak zawsze był to niewątpliwie okres, w którym mamy gwarancję, że każda wizyta w lesie może skończyć się zebraniem kilku ciekawych okazów. Na grzyby wybrali się też Reporterzy 24 i pochwalili się nam swoimi imponującymi zbiorami.

- Może trofeum niezbyt obfite, ale spacer z małżonką po lesie wspaniały. Polecam tę formę spędzania czasu - opowiedział o swoim grzybobraniu jurekwinia, który w lesie przeszedł 9 kilometrów.

Jesienny masowy wysyp grzybów ma związek z wysoką wilgotnością powietrza. Najlepszym okresem na zbieranie grzybów jest czas od połowy września do połowy października. Intensywność wysypu grzybów bywa różna, ale jesienią trafimy na nie bez problemu.

 

 

 

 

Jesienny skarb nad naszymi głowami

Jesienią Reporterzy 24 zachwycali się też tym, co mogli zobaczyć nad swoimi głowami. Na swoich zdjęciach uchwycili piękne wschody i zachody słońca, efektowne chmury i zorzę polarną. W podsumowaniu nie może więc zabraknąć nieba, które przez ostatnie miesiące przybierało różne barwy.

  

 

 

 

Dla ludzi szczególnie chętnie patrzących w gwiazdy wielką jesienną atrakcją była zorza polarna. Na Kontakt 24 otrzymywaliśmy mnóstwo Waszych zdjęć pełnego kolorów spektaklu. - Znalazłem informację na temat pojawienia się zorzy polarnej w północnej Polsce. Wyszedłem zrobić kilka zdjęć, więc z przyjemnością dzielę się tym, co udało mi się "ustrzelić" - relacjonował jeden z Reporterów 24.

 

 

Puste plaże, szum wody i sztormy - jesienią nad morzem

Bardzo chętnie spędzaliście czas nad morzem i dzieliliście się z nami swoimi zdjęciami oraz wrażeniami. Jesienią można pospacerować po pustej plaży. Bywają dni, gdy nad morzem jest ona cicha i spokojna, ale momentami, gdy mocniej powieje, woda staje się niespokojna. Sprzyja to jednak fotografom, ponieważ spienione fale są wdzięcznymi obiektami do robienia zdjęć.

 

 

 

 

 

 

Śnieg przypomniał nam o zimie

Choć w okresie przedświątecznym na śnieg trudno liczyć, to tej jesieni białego puchu było naprawdę sporo. Już w październiku przesyłaliście nam zdjęcia i filmy na których obficie sypało.

- Mamy zimę tej jesieni - napisał jeden z Reporterów 24. Niektórzy z Was postanowili wykorzystać śnieg i za jego pomocą pozdrawialiście redakcję Kontaktu 24. Jesienią naprawdę bywało biało.

- Październikowy epizod zimowy był jednym z najwcześniejszych w historii polskich jesieni. Sypnęło śniegiem - mówi Arleta Unton-Pyziołek.

Synoptyk wspomina, że 12 października w Kielcach leżało już 3 cm śniegu, który sypał od Podkarpacia, Małopolski i Górnego Śląska przez Kielecczyznę po Ziemię Łódzką. - Jednak już w połowie miesiąca zrobiło się ciepło, a temperatura w Tarnowie wzrosła do 18 st.

Tak duże wahania związane są z silnymi wymianami ciepłych i chłodnych mas powietrza oraz wędrówki frontów z dużymi wahaniami ciśnienia - dopowiada. I choć śnieg długo nie poleżał, to Reporterzy 24 zdążyli się nim nacieszyć i zrobić sporo zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koniec pod znakiem ciepła

- Gdy nastał listopad zrobiło się ciepło, cały miesiąc był wyjątkowo ciepły, z temperaturą średnią powyżej normy - mówi Arleta Unton-Pyziołek. W tym miesiącu zazwyczaj jesteśmy przygotowani na przenikliwe zimo, wyciągamy z szaf po raz pierwszy kozaki i kożuchy. Tym razem było jednak inaczej. - W Jeleniej Górze temperatura wzrosła do prawie 19 stopni - komentuje synoptyk TVN Meteo. Dopiero pod koniec listopada bywało zimniej.

Jaka była ta jesień? Na zdjęciach Reporterów 24 była kolorowa i różnorodna. Na pogodę też nie możemy narzekać. - Pomimo dużej zmienności temperatury jesień zapisała się jako wyjątkowo ciepła - kończy Arleta Unton-Pyziołek.

 

Autor: sc, Arleta Unton-Pyziołek