tvnpix

"Takiej wody jeszcze nie było. Bug wylewa, odcięta część gospodarstw

Trwa akcja ratunkowa w gminie Hanna. W ciągu doby poziom wody w Bugu podniósł się o 50 cm i wylewając, odciął drogi dojazdowe do 32 gospodarstw. IMGW ostrzega, że poziom wody na rzece w regionie jeszcze wzrośnie. Zdjęcia zalanych terenów w okolicy Włodawy zamieścił w Kontakcie 24 portal lublin112.pl oraz internauta @adriansz.

Akcja ratunkowa w gminie Hanna/TVN24
Akcja ratunkowa w gminie Hanna/TVN24

Alarm powodziowy od kilku dni obowiązuje nad Bugiem w woj. lubelskim. Poważna sytuacja jest w w miejscowościach Dołhobrody, Kuzawka i Pawluki w gminie Hanna. W ciągu doby poziom wody w Bugu podniósł się o 50 cm. Woda zalała drogi dojazdowe do 32 gospodarstw. Do pomocy zaangażowane są m.in. służby graniczne i straż pożarna.

"Takiej wody jeszcze nie było"

Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna powiedziała, że strażacy napełnili kilkaset worków z piaskiem. Od samego rana rozdysponowano wszystkie łodzie, które gmina miała na stanie.

"Najbliższe dwie doby są newralgiczne, ponieważ woda ma sięgnąć według prognoz do wysokości 550 cm. Mieszkańcy twierdzą, że jeszcze takiej wody nie było" - mówiła wójt. Dodała, że według niej to będzie jedna z większych powodzi w ostatnich latach.

We Włodawie doszło do podtopień. Zalane zostały ogródki działkowe.

Jak informował w komunikacie krakowski oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek rano Bug we Włodawie sięgał poziomu 465 cm, o ponad metr powyżej stanu alarmowego. W położonym wyżej Strzyżowie stan alarmowy przekroczony był o 60 cm, tam rzeka w ostatnich godzinach opadła kilka centymetrów. Natomiast w Krzyczewie do poziomu alarmowego brakowało kilku centymetrów.

"Woda zalała głównie pola i pastwiska, w niektórych miejscach podchodzi pod gospodarstwa. Nie ma dojazdu do kilku osób samotnie mieszkających we wsi Kolemczyce w gminie Dorohusk, trudno też dojechać do kilkunastu gospodarstw we wsi Mościce Dolne w gminie Sławatycze nad Bugiem. Woda zalała tam drogi" - powiedział PAP rzecznik wojewody lubelskiego Kamil Smerdel.

Poziom wody jeszcze wzrośnie

IMGW ostrzega, że z powodu dalszego spływu wód roztopowych poziom wody na rzece w regionie jeszcze wzrośnie. Ostrzeżenie ma trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia. Spodziewany jest wzrost poziomu wody w Bugu na odcinku Włodawa - Krzyczew; także w Strzyżowie i Dorohusku poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych - głosi komunikat IMGW w Krakowie, ważny do wtorkowego rana.

Powyżej stanów alarmowych utrzymywał się będzie też stan rzeki Wieprz w Krasnymstawie (w poniedziałek rano odnotowano przekroczenie o ponad 20 cm) i Kośminie oraz rzek Tyśmienica w Tchórzewie oraz Krzna w Malowej Górze. Wisła od Annopola do Dęblina ma płynąć powyżej stanów ostrzegawczych.

Autor: aw,js\mtom,ja

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.