tvnpix
Foto: Przemysław

"Sytuacja jest dynamiczna". Polak o pożarze w hiszpańskiej Andaluzji

Walkę strażaków z pożarem w hiszpańskiej Andaluzji utrudnia porywisty wiatr. W piątek pogarszające się warunki zmusiły ich do wycofania się z terenów objętych ogniem. - Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień - relacjonował w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Przemysław.

Pożar, który doprowadził już do ewakuacji ponad tysiąca mieszkańców z okolic popularnego kurortu Costa del Sol, wybuchł późnym wieczorem w środę na masywie Sierra Bermeja.

- Pożar ma miejsce w okolicach kurortów wypoczynkowych pomiędzy Marbellą a Esteponą, w prowincji Malaga w regionie Andaluzja. Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Przemysław z Warszawy, który w sobotę wrócił do Polski.

"Wiatr jest dość porywisty"

Regionalna agencja do spraw pożarów lasów w Andaluzji nakazała wycofanie większości strażaków z terenów objętych pożarem, ponieważ silny wiatr i wysoka temperatura późnym latem stworzyły groźny flammagenitus, czyli tak zwaną "chmurę pożarową".

Jak podkreślił mężczyzna, pożar wybuchł w terenie górzystym.

- Ze względu na góry jest spory wiatr, który komplikuje sprawę, bo jest dość porywisty. W akcji brało udział siedem czy osiem samolotów, które latały i nabierały wodę z morza i zrzucały na terenie zagrożonym. Moje apartamenty są na terenie zagrożonym, jednak można powiedzieć, że zagrożenie jest zminimalizowane, ze względu na to, że płomienie poszły w drugą stronę. Wiatr je przekierował. Natomiast z terenów, gdzie ogień zbliżał się do zabudowań ludzkich, osiedla były ewakuowane - opowiadał. Dodał, że nie ma bezpośredniego zagrożenia życia dla mieszkańców.

Sytuacja w ruchu lotniczym

Pan Przemysław zaznaczył, że nie ma utrudnień w ruchu lotniczym. - Wracałem do Polski z lotniska z Malagi. Odległości są na tyle duże, że nie ma zagrożenia dla ruchu lotniczego. Lotnisko znajduje się około 70 kilometrów od tego miejsca, więc nie ma z tym problemu. Dym się nie przemieszcza w stronę lotniska - powiedział.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl.

 

 

 

Autor: dk,ps/dd,popi Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl