tvnpix
Protesty trwają w wielu miastach Polski, Foto: Reporterzy 24

Świece, biało-czerwone flagi i hymn. Protesty w całej Polsce na Waszych zdjęciach

Wrocław, Opole, Bydgoszcz, Zabrze, Ełk, Gdańsk, Jelenia Góra, Częstochowa - to tylko niektóre z miast, w których w czwartek wieczorem trwały protesty przeciwko zmianom w sądownictwie. Zdjęcia i nagrania, na których widać tłumy protestujących w całej Polsce, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

 

 

 

Jak informował portal tvnwarszawa.pl, na ulicach stolicy protestowało ponad 50 tysięcy osób. Jednak jak pokazali Reporterzy 24, manifestacje trwały w całej Polsce. Zdjęcia i nagrania łańcucha światła otrzymaliśmy między innymi z Opola, gdzie protestujący odśpiewali hymn przed budynkiem Sądu Okręgowego przy Placu Daszyńskiego.

Na zdjęciach Reportera 24 z Torunia widać mieszkańców, którzy trzymali w dłoniach świece. Biało-czerwone flagi unosili nad głowami Wrocławianie. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy również relacje między innymi z Jeleniej Góry, Ełku (Warmińsko-Mazurskie), Łodzi, Zabrza (Śląskie) czy Bydgoszczy. A to nie wszystkie miasta, w których zebraliście się, aby wyrazić swój sprzeciw.

Reakcja na zmiany w sądownictwie

Protesty w wielu miastach Polski były reakcją na zmiany wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość, które zakładają m.in. przerwanie dotychczasowej kadencji sędziów Krajowej Rady Sądownictwa i zastąpienie ich nowymi. Ci zaś zostaną wybrani przez posłów. Prezydent Duda zaproponował, aby większość poselska wynosiła 3/5. Propozycja ta nie została jeszcze przyjęta przez parlamentarzystów.

Natomiast przyjęty w czwartek w Sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada między innymi zastąpienie obecnych czterech izb trzema oraz przejście w stan spoczynku wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem tych, których wskaże minister Zbigniew Ziobro (choć na mocy poprawek wskazania dokonać ma jednak Andrzej Duda). Więcej na tvnwarszawa.pl

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE ZNAJDZIESZ W SPECJALNYM RAPORCIE TVN24.PL

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: ak//kab