tvnpix
Foto: Łukasz Górski

Świecą tuż pod granicą między Ziemią i kosmosem. Obłoki srebrzyste zaobserwował Reporter 24

Rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste. To chmury, które można oglądać tylko późną wiosną i latem. Z redakcją Kontaktu 24 swoimi obserwacjami podzielił się internauta z Chojnic.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Późną wiosną i latem na nocnym niebie można obserwować obłoki srebrzyste. To chmury mezosferyczne powstające na wysokości około 80 kilometrów, a więc niemalże na granicy między Ziemią i kosmosem, którą wyznacza linia Karmana. Są najwyżej znajdującymi się chmurami, jakie możemy obserwować z powierzchni Ziemi. Odbijają one światło słoneczne, tworząc srebrzyste łuny. 

Na półkuli północnej sezon na obłoki srebrzyste rozpoczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

 

Najlepszych rezultatów obserwacji możemy się spodziewać, jeżeli wybierzemy się na otwartą przestrzeń. Tam nie powinny nam przeszkadzać światła miejskie oraz zabudowania. Obłoki srebrzyste to jedno ze zjawisk, jakie można dostrzec gołym okiem.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy fotografię przedstawiającą obłoki srebrzyste w okolicach Chojnic (województwo pomorskie). Jak przekazał internauta, zdjęcie wykonał 10 czerwca. Stwierdził, że "mimo bezchmurnego nieba, w porównaniu do lat 2018-2020 o tej samej porze, obłoki srebrzyste są bardzo słabe".

"Wysyp" obłoków srebrzystych mamy za sobą

Jak przyznał w tym miesiącu autor bloga "Z głową w gwiazdach" i popularyzator astronomii Karol Wójcicki, od ubiegłego roku wraz ze wzrostem aktywności słonecznej obłoki srebrzyste pojawiają się "rzadziej i w mniej spektakularnych formach".

Dodał, że "prawdziwy wysyp" tego rodzaju chmur był w latach 2019 i 2020. Jak wyjaśnił, było to spowodowane "głębokim minimum aktywności słonecznej, co przekładało się na wyjątkową stabilność górnych partii ziemskiej atmosfery".

Autor: pś/dk Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24