MATERIAŁ INTERNAUTY

Straż Miejska zlikwidowana!

To już pewne, wraz z końcem roku Straż Miejska w Brzeszczach przestanie istnieć. 3 września radni wbili ostatni gwóźdź do jej trumny. Nie pomogło referendum i protesty publiczności podczas obrad. Likwidacja ma przynieść 800 tys. oszczędności, z drugiej zaś strony zwolnienia i zmiany w bezpieczeństwie gminy.

 

3 września podczas XIII Sesji Rady Miejskiej w Brzeszczach dwunastu rajców poparło projekt uchwały likwidacji Straży Miejskiej przedstawiony przez burmistrz Cecylię Ślusarczyk. Ośmiu było przeciw, jeden radny był nieobecny. Zapobiec decyzji chciało kilkudziesięciu mieszkańców. Na nic jednak zdały się ich, często głośnie protesty.

W sierpniu tego roku odbyło się referendum w sprawie Straży Miejskiej, ale okazało się nieważne. Do urn poszło zaledwie 14% uprawnionych. Zabrakło ponad drugie tyle. W referendum wzięło udział tylko 2457osób z ponad 17 tys uprawnionych. 1 650 z nich było za Strażą Miejską, 807 opowiedziało się za jej likwidacją, 11 głosów było nieważnych.

 Tak słaby wynik głosowania właściwie przypieczętował decyzję radnych. Kilku z nich wprost powoływało się na niego. Straż Miejska ostatecznie przestanie istnieć wraz z końcem 2015 r. i według burmistrz ma przynieść ponad 8oo tys zł oszczędności. Przeciwnicy likwidacji uważają jednak,z ę podane liczby są z kosmosu.