tvnpix
Foto: Łukasz Górski

Start sezonu na obłoki srebrzyste. Pierwsze zaobserwowano w Chojnicach

Późną wiosną rozpoczyna się sezon na obserwacje niezwykłego zjawiska - obłoków srebrzystych. Na Kontakt 24 dostaliśmy pierwsze zdjęcie z Waszych tegorocznych obserwacji.

Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne. Najczęściej można je dostrzec późną wiosną i latem, w okolicach zmierzchu lub świtu. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia. Zalicza się je do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi. 

Często w gęsto zaludnionych miastach ich obserwacja może być utrudniona przez światło generowane przez latarnie uliczne, oświetlenie budynków czy podświetlane billboardami. W związku z tym lepszym miejscem do ich wypatrywania są regiony mniej zaludnione, gdzie oświetlenia jest jak najmniej.

"Pierwsze w tym roku, uwiecznione przeze mnie, na północno-zachodnim nieboskłonie, obłoki srebrzyste . [...] Słabe jeszcze, bardziej majaczą niż wybitnie "świecą". Warunki, patrząc na dane radarowe nie napawały optymistycznie, nie mniej jednak warto było zaryzykować. Nieboskłon, jak widać, odsłonił się w najbardziej odpowiednim miejscu. Zdjęcie wykonano w okolicach Chojnic (woj. pomorskie)" - napisał autor zdjęcia Łukasz Górski.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: kw/dd Źródło: tvnmeteo.pl