Temat w toku

Pisze o tym:

119 reporterów

Dodano:

120 materiałów

Skorzystacie z wakacji kredytowych? O ile wzrosły Wam raty?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej, dziesiątej od października 2021 roku podwyżce stóp procentowych. Referencyjna stopa procentowa wzrosła z 6,00 do 6,50 procent. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy kredytobiorcom, która przewiduje ulgę w spłacie rat. Wnioski można składać od dziś, od 29 lipca. Zamierzacie skorzystać z wakacji kredytowych? O ile już wzrosły Wam raty kredytów? Czekamy na Wasze informacje i pytania.

Ekspert o prawie do złożenia wniosku o wakacje kredytowe Źródło: tvn24

 

O kolejnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej czytaj na TVN24 BIZNES

W czwartek, 7 lipca Rada znów zdecydowała o podwyżce stóp, tym razem o 50 punktów bazowych. To już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Stopa referencyjna wzrosła do 6,50 procent, to najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku.

Wakacje kredytowe z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy kredytobiorcom, która przewiduje ulgę w spłacie rat. Przepisy przewidują też wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do końca października.

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która ma na celu m.in. wsparcie osób, które zaciągnęły złotowe kredyty hipoteczne.

Przepisy wprowadzają możliwość tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Kredytobiorca lub kredytobiorcy (w przypadku kredytu z drugą osobą) będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania przez maksymalnie 8 miesięcy, do końca 2023 roku.

Wnioski można składać od 29 sierpnia.

Wakacje kredytowe przez osiem miesięcy. Jakie są warunki i zasady? Jak złożyć wniosek? Czytaj na TVN24 Biznes

Kolejne decyzje we wrześniu

Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej mają wpływ na WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika bowiem z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.

Odczuwacie podwyżki stóp procentowych? O ile wzrosły Wasze raty kredytów? Skorzystacie z wakacji kredytowych? Co o nich sądzicie? Macie w związku z nimi pytania? Kontakt 24 czeka na Wasze sygnały.

2 sierpnia na Wasze pytania odpowiadał na antenie TVN24 BiS Michał Chmielowski z Kancelarii Prosperitas