MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Skandal w PCPR w Kamieniu! Kierownik wraz z córką i mężem bawiła się za pieniądze unijne w Wellnes-Spa

O dość napiętej sytuacji w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kamieniu Pomorskim mówiło się nieoficjalnie od dawna. PCPR to samodzielna jednostka organizacyjna powiatu. Jej kierownikiem, wybranym rok temu w drodze konkursu, jest Monika Kryłowicz.

Na adres mailowy redakcji kamienskie.info, oraz do Wojewódzkiego Urzędu Pracy wpłynęły niepokojące informacje o nieprawidłowościach w realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. WUP to instytucja koordynująca realizację programu POKL, który jest skierowany do osób wykluczonych społecznie, mających problemy z adaptacją na nieustannie zmieniającym się rynku pracy, osób usamodzielniających się oraz niepełnosprawnych. Wojewódzki Urząd Pracy przeprowadził wczoraj niezapowiedzianą kontrolę w PCPR.

W dniach 29-30 października ub. roku PCPR zorganizowało wyjazd integracyjny dla osób usamodzielnionych, do jednego z ośrodków SPA w Międzywodziu. Pobyt ten miał służyć, według informacji na stronie internetowej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, odstresowaniu się,  zwiększeniu doznań z pobytu, odreagowaniu, odejściu od codziennych spraw. Uczestnicy  programu uczyli się nurkować, poddawali się masażom relaksacyjnym, zjedli wspólnie wspaniałą kolację.

Według naszych informacji wyjazd był zorganizowany dla grupy 15 osób – uczestników Programu. Koszt pobytu jednej osoby to 600 zł. Jak się okazało tylko 5 osób było uprawnionych do pobytu w SPA w ramach programu. Pozostałe osoby to mąż pani kierownik, córka pani kierownik i inne osoby, które na pewno nie są osobami usamodzielniającymi się w ramach POKL-u.

Redakcja kamienskie.info zwróciła się bezpośrednio do pani kierownik, celem wyjaśnienia wszystkich nurtujących kwestii. Monika Kryłowicz na początku niechętna do udzielania jakichkolwiek odpowiedzi, w ostateczności zgodziła się na rozmowę z portalem.

Niestety nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, który z głównych celów POKL realizował mąż lub córka w Spa. Na pytanie, dlaczego z programu korzystały osoby nieuprawnione zamiast usamodzielniająca się młodzież, pani kierownik stwierdziła, iż oprócz beneficjentów programu w Międzywodziu była też  kadra opiekuńcza. Jednak córkę, czy męża, trudno zaliczyć do kadry.

Jak się okazuje dość wątpliwy etycznie pobyt w ośrodku wypoczynkowym, to nie jedyny problem pani Kryłowicz. Według informacji uzyskanych przez redakcję, na  30 umowach zawieranych, np. na szkolenia czy też wyjazdy integracyjne w 2011r. w ramach unijnego  Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki znajduje się podpis jedynie wicestarosty Drozdowicza. Brakuje więc podpisu, przebywającej od dłuższego czasu na zwolnieniu lekarskim, głównej księgowej. Podpis jest niezbędny by umowa była ważna. Niestety to nie koniec kłopotów, wicestarosta choć podpisał umowy, nie był do tego upoważniony uchwałą Zarządu Powiatu.

Monika Kryłowicz wbrew ustawie o dostępie do informacji publicznej nie zgodziła się na ujawnienie umów cywilnoprawnych. Dla redakcji jest to tylko potwierdzeniem, że pani kierownik ma coś do ukrycia.

Informacje o nieprawidłowościach w działalności PCPR docierają również do radnych powiatu.

- Zdecydowałam dzisiaj, że zweryfikuję dochodzące do mnie niepokojące informacje bezpośrednio u pani kierownik Kryłowicz- opowiedziała w rozmowie z kamienskie.info radna Alicja Zalewska-Kubiak- Pracownik PCPR poinformował mnie, że nie ma pani kierownik, wyszła na Policję. Zostawiłam swój numer telefonu, niestety nikt się ze mną nie skontaktował.

Radna postanowiła wrócić do PCPR. Jak się okazało pani kierownik Kryłowicz, nie wychodziła z budynku, schowała się w jednym z pomieszczeń, aby uniknąć rozmowy z Alicją Zalewską- Kubiak. A potem uciekła przed nią samochodem do Starostwa

- Jest to dla mnie niepojęte, zostałam oszukana. Pani Kryłowicz uciekła do starostwa więc zwróciłam się do pracownika zajmującego się projektem od którego usłyszałam, iż ma zakaz udzielania jakichkolwiek informacji. Wniosek nasuwa się tylko jeden, że w tej jednostce dzieje się źle. Zastanowię się co teraz zrobić dalej, porozmawiam z radnymi z naszego Klubu – stwierdziła radna Zalewska – Kubiak

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.