MATERIAŁ INTERNAUTY
Aktualizacja:

Skalne Miasto Tisa w Czeskiej Szwajcarii

Materiał wykorzystany w serwisie
Materiał wykorzystany w serwisie

Wykorzystany w serwisie

  • Materiał wykorzystany na antenie TVN24 BiS
    Materiał wykorzystany na antenie TVN24 BiS

    Widoczny na TVN24 BiS

    Materiał wykorzystany na antenie TVN24 BiS

Po prawej stronie rzeki Łaby, między masywami Sudetów i Rudaw leży jeden z najpiękniejszych krajobrazowo parków – Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii. Charakterystyczne skalne ściany, łagodnie pofałdowane płaskowyże i Łaba płynąca na dnie tego nietypowego kanionu, tworzą wyjątkowo malowniczy krajobraz. To prawdziwy raj dla turystów lubiących niezbyt wymagające, górskie wędrówki.

Jedną z piękniejszych atrakcji tych terenów są Tiske Steny. To niewielkie skalne miasto wznoszące się na wysokość 70 metrów nad miejscowością Tisa jest pełne skalnych labiryntów, bram, przejść, wież i otworów. Prowadzą tędy dwa szlaki: zielony przez Male Tiske Steny i czerwony przez Velke Tiske Steny. Wejście na szlak jest płatne, a bilet w wysokości 35 koron od osoby można kupić w kasie przy schronisku Turistycka chata. Skały na szlaku oznaczone są numerami, dlatego wraz z biletem warto wziąć plan, który wyjaśnia jakie nazwy kryją się pod poszczególnymi numerami.

Oba szlaki łączą się i uzupełniają, oba są jednakowo ciekawe i malownicze, prowadzą przez liczne mostki, schodki i punkty widokowe, z których rozpościerają się, zapierające dech, panoramy. Trasy są dość łatwe, świetnie nadają się nawet dla kilkuletnich turystów, a przejście zajmuje około dwóch, trzech godzin, wliczając czas na fotografowanie.

Miłośników Adrspachów i Skał Teplickich nie muszę namawiać na odwiedzenie Skalnego Miasta w Tisie, tych, którzy nie szli jeszcze żadnym z tych malowniczych szlaków, gorąco do takiej wędrówki zachęcam. Nadchodzi lato, warto więc wybrać się na weekend do jednego ze Skalnych Miast, w końcu Czechy mamy tuż za miedzą.