tvnpix
Do wstrząsu doszło w Piekarach Śląskich, Foto: Google Maps, Google Maps

Silny wstrząs górniczy na Śląsku. "Domy trzeszczały! Stropy skrzypiały!"

"Wstrząs był krótki, ale bardzo odczuwalny", "Domy trzeszczały! Stropy skrzypiały!" - tak internauci opisują wstrząs górniczy, do którego doszło na terenie kopalni KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek w Piekarach Śląskich. Po zdarzeniu strażacy otrzymywali zgłoszenia dotyczące pękniętych ścian i uszkodzonych dachówek. Informację o wstrząsie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pierwsze informacje o wstrząsie odczuwalnym na terenie Śląska otrzymaliśmy od Reporterów 24 już przed godziną 14.

"Dziś w Katowicach zatrzęsła się ziemia. Wstrząs był krótki, ale bardzo odczuwalny" - napisał Michał, z kolei Reporter 24 juresz1 tak opisywał wstrząs: "o godzinie 13:52 nastąpiło silne tąpnięcie w centrum Bytomia. Domy trzeszczały! Stropy skrzypiały! Dawno czegoś takiego nie było!".

Wstrząs na terenie kopalni

Jak powiedział PAP dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, do silnego wstrząsu doszło w sobotę po południu w kopalni Bobrek-Piekary, w tak zwanym ruchu Bobrek, czyli bytomskiej części tego zakładu w rejonie ściany wydobywczej 700 m pod ziemią. Rano prowadzono tam prace wydobywcze, ale w chwili wstrząsu nie było już w tym rejonie pracowników.

Według dyspozytora kopalni nikomu nic się nie stało, prawdopodobnie nie doszło też do żadnych zniszczeń pod ziemią. Wstrząs – który w ocenie dyżurnego Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego PAN w Raciborzu miał magnitudę około 3.5 stopnia w skali Richtera - odczuli mieszkańcy wielu miejscowości aglomeracji między innymi Bytomia, Piekar Śląskich, Siemianowic i Chorzowa.

Pęknięte ściany, uszkodzone dachówki

Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, dotychczas zgłoszono 17 szkód powstałych w wyniku wstrząsu. - Dotyczyły one drobnych uszkodzeń - pękniętych kominów, spękania ścian i uszkodzonych dachówek – powiedział strażak. Większość zgłoszeń pochodzi z Bytomia.

Jak powiedział dyspozytor WUG, w rejon w którym były zgłoszenia, pojechała kopalniana komisja, która będzie oceniała straty.

Czym jest wstrząs górniczy?

Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Ich najczęstszą przyczyną jest, następujące wskutek eksploatacji węgla, odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. W środę po wstrząsie w kopalni Rydułtowy wycofano 14 górników.

O wstrząsie przeczytasz też na portalu tvn24.pl

Autor: bkol/ak Źródło: PAP/Kontakt 24