tvnpix
Foto: Mirek
Aktualizacja:

Rzeka gradu, połamane drzewa. Niebezpieczna pogoda w środę

W środę w wielu regionach obowiązywały alarmy meteorologiczne nawet drugiego stopnia, wysłano też alert RCB. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z autostrady A1 z okolic Grudziądza (Kujawsko-Pomorskie). Padał tam ulewny deszcz i grad wielkości przepiórczych jaj. Nawałnica przeszła także przez Bory Tucholskie. W Tleniu na campingu przewróciło się drzewo.

Środa przyniosła w Polsce gwałtowną pogodę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB, ostrzegając przed burzami, silnym deszczem, wiatrem i opadami gradu.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wielu regionach wydał alarmy drugiego stopnia, w trzystopniowej, rosnącej skali przed burzami z gradem.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze pogodowe relacje.

Interwencje w całym kraju

Mazowieccy strażacy podjęli w środę 55 interwencji w związku z frontem burzowym - poinformował rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. 

Po burzach z obfitymi opadami deszczu w województwie łódzkim 2,5 tysiąca odbiorców nie ma energii elektrycznej, najwięcej w okolicach Bełchatowa - przekazała w środę wieczorem dyżurna operacyjna Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Marcelina Królikowska.

Podobnie sytuacja przedstawiała się na Warmii i Mazurach, gdzie 2,7 tysięcy odbiorców nie miało w czwartek rano prądu na skutek awarii spowodowanych burzami - podały służby wojewody. W ciągu minionej doby straż pożarna odnotowała 130 interwencji związanych z pogodą.

Niebezpiecznie było także na Śląsku, gdzie strażacy interweniowali 86 razy, od środowego popołudnia do czwartku rano w związku z burzami.

Z kolei 51 zdarzeń odnotowano w związku z burzami, które przeszły w środę w godzinach popołudniowych nad województwem pomorskim.

Autostrada A1 zasypana gradem

"W okolicy Grudziądza tuż po godzinie 15 przeszło oberwanie chmury z intensywną ulewą oraz opadem gradu wielkości przepiórczych jajek. Przez kilka minut przejazd autostradą był niemożliwy. Jest bardzo ślisko" - napisał Reporter 24 Bartłomiej. Przesłał też film, pokazując, jak obfite były te opady.

- A tu jest płynąca rzeka gradu. Jesteśmy na autostradzie A1. Masakra - relacjonował Bartłomiej na wysłanym wideo.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza z nawałnicą przeszła również przez Tleń (Kujawsko-Pomorskie). Jak przekazał brygadier Paweł Płuchowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu, od godziny 14:30 strażacy zanotowali około 40-50 zdarzeń związanych z niebezpieczną pogodą.

Przewrócone drzewo, połamane gałęzie

- Między innymi w Tleniu drzewo przewróciło się na namioty na campingu, na szczęście nikomu nic się nie stało. Sprawdzaliśmy również rzekę w okolicy, ponieważ znaleziono puste kajaki i rowery wodne; okazało się, że wszyscy użytkownicy na szczęście zdążyli wrócić na brzeg. Nasze działania nadal trwają, profilaktycznie nadal sprawdzamy rzekę i pomagamy przy usuwaniu powalonych drzew z dróg - mówił strażak.

Po godzinie 21 brygadier Płuchowski przekazał redakcji Kontaktu 24, że straż zanotowała 50 interwencji w związku z gwałtowną pogodą. - W terenie działa jeszcze pięć zastępów. Ze względu na to, że zapada zmrok, my także zawieszamy swoje działania. Do ogólnego bilansu doszło jeszcze trochę zgłoszeń z domków, na które pospadały gałęzie, ale sytuację mamy już opanowaną. Rano wznowimy działania, prace w ciemnościach byłyby już niebezpieczne - mówił strażak.

Czytaj również na tvnmeteo.pl.

 

 

 

 

 

 

Autor: dd,jw/popi Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24