tvnpix
Protesty po ogłoszeniu wyroku TK, Foto: WirtualnyGarwolin, Kontakt 24

Piąty dzień protestów po orzeczeniu w sprawie aborcji

Poniedziałek był kolejnym dniem protestów po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Marsze przeszły przez większe i mniejsze miasta w całej Polsce, odbywały się także poza granicami kraju. Nagrania i zdjęcia z protestów otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

W zeszłym tygodniu Trybunał Przyłębskiej orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu ustawy zezwalającego na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczanej choroby zagrażającej jego życiu. Poniedziałek był kolejnym już dniem protestów wywołanych tą decyzją.

Relacje z protestów otrzymaliśmy z dużych miast i aglomeracji, między innymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Szczecina, ale także mniejszych miejscowości, jak Łask, Garwolin, Ostróda, Płock i wiele innych.

Tłumy zbierały się w charakterystycznych punktach danych miejscowości, a ludzie maszerowali pod hasłami, które wyrażały niezadowolenie z decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej.

Wojsko będzie pomagać policji

W poniedziałek w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, zgodnie z którym "w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Choć rzecznik rządu i Ministerstwo Obrony Narodowej zapewniają, że to standardowe działanie, a Żandarmeria już wcześniej kierowana była do pomocy np. przy kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny, opublikowanie zarządzenia w czasie trwających w całym kraju protestów wzbudziło olbrzymie emocje.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował na Twitterze, że "w związku z bezprecedensową eskalacją zachowań przestępczych wymierzonych w osoby wierzące, włącznie z zastraszaniem, niszczeniem i bezczeszczeniem miejsc kultu religijnego" polecił podległym prokuratorom "objęcie nadzorem prowadzonych w tych sprawach postępowań".

Relacje z protestów czytaj też na tvnwarszawa.pl oraz tvn24.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: dk/mj Źródło: Kontakt 24