MATERIAŁ INTERNAUTY

Seniorzy aktywni w Słupsku. Pierwsze Serca Imperio rozdane!

Obserwując przemiany zachodzące we współczesnym świecie, kształtowanie się relacji międzyludzkich, nowe sposoby komunikowania i dialogu, zauważamy wiele „znaków czasu” definiujących nas jako osoby i społeczeństwo. Jednym z piękniejszych znaków jest bez wątpienia wolontariat, czyli dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa. Właśnie te odruchy serca uhonorowano podczas podsumowania projektu słupskiej Fundacji Imperio „Pięć kroków do aktywnej, pogodnej i zdrowej starości”.

 

Przez dziesięć miesięcy grupa seniorów ze Słupska i powiatu słupskiego uczestniczyła w wycieczkach krajoznawczych i spotkaniach. Podopieczni fundacji byli w Słowińskim Parku Narodowym, w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi, w Czołpinie, Warcinie i Leśnym Dworze, a także w Swołowie i Dolinie Charlotty. Poznawanie regionu łączyli z aktywnością fizyczną, relaksem i wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Na spotkaniach seniorzy gościli specjalistów z dziedzin ważnych z punktu widzenia seniora. Mieli również okazję wysłuchać ciekawych prelekcji na temat profilaktyki grypy, ratownictwa przedmedycznego, psychologicznych aspektów starzenia, diety, profilaktyki onkologicznej oraz wpływu aktywności fizycznej i turystyki na zdrowie człowieka. Seniorzy zostali również „przeszkoleni” w zakresie zasad korzystania z kijków do Nordic Walking, a wspólne posiłki służyły integracji i dawały poczucie wspólnoty.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez pomocy wolontariuszy, dlatego właśnie im poświęcone było podsumowanie projektu. Osoby zaangażowane w pracę na rzecz dobra wspólnego otrzymały nagrodę „Serce Imperio”.

Tymczasem fundacja przygotowuje się do realizacji kolejnych projektów podnoszących poziom życia seniorów z naszego regionu. - Zapraszamy do udziału osoby w wieku 60+, a wolontariuszy do współpracy. Jesteśmy otwarci na zaangażowanie podmiotów gospodarczych, instytucji i osób prywatnych. Cieszy nas coraz szerszy zasięg oddziaływania organizacji pozarządowych (NGO), liczne akcje, imprezy i działania odpowiadające na potrzeby różnych grup społecznych. Dokładamy swoją skromną cegiełkę, bo właśnie wolontariat i pracę organizacji pozarządowych postrzegamy jako pozytywny znak naszych czasów - mówią władze fundacji.

Projekt „Pięć kroków do aktywnej, pogodnej i zdrowej starości” zrealizowano dzięki dofinansowaniu Fundacji Lotto oraz Urzędu Miasta w Słupsku. Fundacja Imperio dziękuje również pracownikom Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, prelegentom, przewodnikowi panu Edwardowi Szymańskiemu, firmie Euro-Tours, a także wszystkim, którzy świadczyli pomoc i angażowali się w działania w czasie trwania projektu.

Fot. Paweł Sikorski