Zamknięty

Pisze o tym:

121 reporterów

Dodano:

121 materiałów

"Satyra ciężka i nieapetyczna" vs. "trochę luzu rodacy, nauczmy się śmiać z siebie". Komentowaliście karykaturę Polski

Karykatura Polski, która pojawiła się w poniedziałek na paradzie karnawałowej w Duesseldorfie, wywołała gorącą dyskusję wśród internautów. Jedni twierdzą, że to "zniewaga Polski", a "Niemcy niech patrzą na siebie zanim zaczną krytykować innych". Nie brakuje też głosów, że karykatura "świetnie oddaje sytuację w Polsce", a jej autor "trafił w sedno". Wasze opinie zbieraliśmy w gorącym temacie.

 

W poniedziałek w Duesseldorfie na paradzie jak co roku pojawiły się prace niemieckiego artysty Jacquesa Tilly'ego. Wzbudzający kontrowersje rzeźbiarz na karnawałowych paradach w Duesseldorfie pokazuje kiczowate platformy z ogromnymi rzeźbami, które są jego komentarzem do wydarzeń politycznych. Projekty trzymane są w tajemnicy aż do prezentacji w czasie Rosenmontag.

"Każdego roku, kiedy zbliża się wielka parada karnawałowa przed Wielkim Postem, to bogate położone nad Renem miasto zastanawia się: komu w tym roku mistrz budowy platform Jacques Tilly wbije szpilę?" - zastanawiał się kilka dni temu "New York Times".

Polska pod butem Kaczyńskiego

Wśród kilkunastu platform zaprezentowanych w poniedziałek pojawił się komentarz artysty do sytuacji w Polsce. Artysta wyrzeźbił szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w generalskim mundurze i ciemnych okularach, który stoi nad płaszczącą się u jego stóp pobitą i płaczącą kobietą, ubraną w biało-czerwony strój. Kobieta ma uosabiać - jak głosi napis na jej bluzce - Polskę. Obok stoi różowy radioodbiornik z napisem Radio Maryja.

Ale satyra na sytuację w Polsce to tylko jedna z platform zaprezentowanych w czasie parady w Duesseldorfie. Dostało się także m.in. prezydentowi Turcji. Erdogan - jak przedstawił go artysta - wznosi toast z bojownikiem tzw. Państwa Islamskiego. Na kieliszkach widać napis: "Kurdowie".

Gorąca dyskusja

Wśród internautów rozgorzała dyskusja na temat karykatury Polski. "Brawo - to idealnie oddaje sytuację w naszym kraju. Widać, że z perspektywy najlepiej widać jak to wygląda." - napisał kaczdonald. "Świetna satyra polityczna, dobitnie ujęta i dla wszystkich zrozumiała." - dodał użytkownik wscib_ski. "Drodzy rodacy, trochę luzu, nauczmy się śmiać z siebie" - sugeruje internauta.

"Satyra trafia w samo sedno" - pisze użytkownik sieboc, a internauta kubat dodaje - "bolesna satyra, ale nie da się z nią dyskutować". Nie zgadza się na to Medicago, który nazywa ją "prymitywną  niemiecką propagandą". "Satyra ciężka i nieapetyczna" - dodaje Jon, a zdaniem Casimirusa "od wyborów staliśmy się pośmiewiskiem całej europy". "Na tej paradzie to są normalne karykatury, były tam też satyry pani Merkel i nikt się nie oburza, takie jest prawo demokracji!" - przypomina Aldi56. "Bezczelność i chamstwo Niemców nie zna granic" - kwituje likeyoudrzwi.

Więcej o paradzie karnawałowej w Duesseldorfie czytaj na tvn24.pl