Zamknięty

Pisze o tym:

1116 reporterów

Dodano:

1125 materiałów

Ruszyły zapisy na szczepienia nastolatków do 12 roku życia. Udało się Wam zapisać?

W poniedziałek, 7 czerwca, rozpoczęły się zapisy na szczepienia kolejnej grupy wiekowej. Mogą do niego przystąpić nastolatkowie do 12. roku życia. Swoimi doświadczeniami związanymi ze szczepieniami dzieliliście się w Gorącym Temacie Kontaktu 24.

Ruszyły zapisy na szczepienia nastolatków do 12 roku życia. Udało się Wam zapisać?

Rząd ogłosił zmiany w programie szczepień Źródło: Shutterstock


W rozporządzeniu opublikowanym 5 czerwca w Dzienniku Ustaw dopuszczono szczepienia nastolatków od 12. roku życia. Europejska Agencja Leków wcześniej wyraziła zgodę, by preparatem firmy Pfizer szczepić także tę grupę wiekową. Szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat są możliwe od poniedziałku, 7 czerwca.

Dzieci - podobnie jak dorośli - przyjmują dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej trzech tygodni. 7 czerwca zostaną wystawione e-skierowania, które umożliwią zapisanie się. Będzie to możliwe przez infolinię, SMS, za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczepienia nie są obowiązkowe i zgodzić się na nie musi rodzic.

Pediatra, doktor nauk medycznych Elżbieta Lipska, w rozmowie z reporterką TVN24 wyjaśniała, jak postępować z formularzem dla niepełnoletnich i rejestracją. - Ten standardowy formularz, który każdy z nas wypełniał, kwalifikując się do szczepienia, w tej chwili jest uzupełniony o formularz zgody rodzica, opiekuna prawnego. W związku z tym dokument podpisują dwie osoby - podpisuje młodzież, czyli ta osoba, która ma zostać zaszczepiona i jego rodzic lub opiekun prawny - mówiła.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Rejestrować się na szczepienie można na cztery sposoby:

1. dzwoniąc na infolinię 989,

2. internetowo: korzystając z systemu e-Rejestracji i Internetowego Konta Pacjenta,

3. wysyłając SMS-a na numer 880-333-333,

4. bezpośrednio w punkcie szczepień.

Na rynek unijny dopuszczono dotąd szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Trzy pierwsze podaje się w dwóch dawkach, a szczepionkę Johnson&Johnson - w jednej. W Polsce na razie szczepienia wykonywane są trzema szczepionkami dwudawkowymi.