tvnpix
Foto: Bogdan_Fotograf

Ruiny, które mają duszę. Opuszczony szpital psychiatryczny na zdjęciach Reportera 24

Są stare i opuszczone, choć kiedyś tętniły życiem. Na zdjęciach Reportera 24 Bogdana widzimy zapomniane zakątki Otwocka (woj. mazowieckie). - Kiedyś wspaniałe budynki, dziś ruina - mówi o swoich zdjęciach ich autor.

Z pozoru budynki na zdjęciach pana Bogdana to ruiny. Gołym okiem widać na nich znak czasu, wielu z nas zapewne bałoby się wejść do tych opuszczonych ruin.

Reporter 24 w starych i opuszczonych budynkach widzi jednak ich historię, przeszłość, która wyglądała zupełnie inaczej. I wspomina, że kiedyś w nich też tętniło życie. - Trzyosobową grupą fotografów z Warszawy wybraliśmy się na penetrację opuszczonych miejsc w Otwocku - opowiada pan Bogdan. Celem eksploracji był opuszczony Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów "Zofiówka".

Patrząc na zdjęcia sypiącego się budynku ciężko uwierzyć, że w okresie międzywojennym doskonale funkcjonował tu szpital.

Ślady świetności

- Fascynujące są ślady jego świetności. Duże pomieszczenia, glazury, terakoty i inne szczątkowe elementy stałego wyposażenia - opowiada fotograf. Ale to nie jedyne zapomniane i opuszczone miejsce w Otwocku, które odwiedził. Na kolejnych zdjęciach widzimy spalone "Świdermajery" wybudowane na początku dwudziestego wieku. - Fantastyczna architektura. Lekka i ciepła konstrukcja, niestety łatwopalna - mówi pan Bogdan.

- Takie obrazy to raj dla trochę zwariowanych fotografów. Staramy się uwiecznić to, co za jakiś czas będzie już niedostępne i nikt nie będzie tego pamiętał - kończy fotograf.

Lubisz odwiedzać stare i opuszczone miejsca? Bardzo chętnie zobaczymy zdjęcia z Twoich wypraw. Dodaj opis i wyślij je na Kontakt 24.

Autor: sc/aw