tvnpix
Nocne życie gwiazd, Foto: mekmek

Rozgwieżdżone niebo widziane z Kasprowego. "Niewiarygodne wrażenia"

Przejrzyste, zachwycające niebo z iskrzącymi gwiazdami uchwycił Reporter 24 mekmek. Zdjęcia, jakie udało mu się zrobić na Kasprowym Wierchu, zamieścił w serwisie Kontaktu 24. - Wrażenia były niewiarygodne - relacjonował autor zdjęć.

 

Na zdjęciach, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widzimy niebo nad polskimi tatrami, które iskrzyło się tysiącami gwiazd. Zdjęcia zostały zrobione 2 października ok. godz. 23. Mimo że Reporter 24 przebywał na Kasprowym Wierchu do 4 października, to tylko jednej nocy były odpowiednie warunki atmosferyczne do zrobienia zdjęć.

"Po lewej latarki taterników"

- Nasza Droga Mleczna szybko zachodziła za horyzont, a centrum Gwiazdozbioru Strzelca było jeszcze w zasięgu mojego aparatu. Do centrum naszej Galaktyki w Strzelcu mamy dystans 25 tys. lat świetlnych, a na zdjęciu jest widoczne tuż nad granią gór w stronę południa - opisywał swoje fotografie Reporter 24.

Na drugim zdjęciu widać miasto. - W stronę północy widać rozświetlone Zakopane. Centralnie nieruchoma na niebie to Gwiazda Polarna, po prawej stronie widać stację meteo na Kasprowym Wierchu. Ostatnie zdjęcie pokazuje ruch gwiazd w stronę południowego nieba. Z lewej strony najwyższa góra to Świnica. W oddali po lewej stronie widać latarki taterników schodzących z Kościelca i Świnicy - opisywał autor fotografii.

Wiatr przekraczał 100 km/h

Jak relacjonował, na Kasprowy Wierch zabrał ze sobą specjalistyczny sprzęt do fotografii nocnego nieba, który ważył wraz z plecakiem ok. 40 kg. Niestety na górze panował porywisty wiatr, który momentami przekraczał 100 km/h i nie było możliwości użycia zaawansowanego sprzętu. Fotograf poradził sobie zwykłym aparatem fotograficznym, który zamocował na stacjonarnym statywie.


Autor: ło