MATERIAŁ INTERNAUTY

Rolnicy zablokowali krajową "15"

Dziś w godzinach 10-13 na drodze krajowej nr 15 w miejscowościach Sampława i Rożental.

Dziś w godzinach 10-13 na drodze krajowej nr 15 w miejscowościach Sampława i Rożental przeciwko bardzo niskim cenom wieprzowiny protestowali rolnicy z terenu gminy Lubawa. - Prowadzimy produkcję poniżej kosztów - mówi protestujący. Manifestacja miała charakter ogólnopolski i ostrzegawczy. 

W miejscowości Sampława na krajowej "piętnastce" rolnicy spowalniali dzisiaj ruch pojazdów, przechodząc przez jednię. Z kolei w Rożentalu (również na DK15 w kierunku Ostródy) ruch tamowały przejeżdżające ciągniki.

Protest, który ma charakter ogólnopolski i ostrzegawczy, zorganizowały koła rolnicze i reprezentujące m.in. interesy hodowców trzody chlewnej związki zawodowe, które w ten sposób postanowiły zwrócić uwagę na problem utrzymujących się niskich cen wieprzowiny, za którą rolnicy otrzymują obecnie tylko około 3 - 3,50 zł/kg.

 

- Nie chodzi o to, by antagonizować społeczeństwo, lecz o to, by zwrócić uwagę na ten ważny problem - dodał Marian Golder, radny powiatowy. - Nasz protest nie ma bardzo uciążliwego charakteru, droga wciąż jest przejezdna. Uważam też, że zdecydowana większość kierowców rozumie nasze postulaty i solidaryzuje się z naszym protestem. Warto też zwrócić uwagę na to, że pomimo bardzo niskich cen w skupach, cena wieprzowiny w handlu detalicznym wcale nie spadła. Dziwię się, że konsumenci nie podejmują protestu w tej sprawie.

W demonstracji solidarnie udział wzięli rolnicy ze wszystkich miejscowości na terenie gminy Lubawa.

- Czy członkowie innych grup zawodowych chcieliby pracować za darmo? My właśnie jesteśmy w takiej sytuacji - mówili protestujący.  

Z rolnikami spotkał się dzisiaj starosta iławski Marek Polański. On również wyraził swoje poparcie dla demonstracji i solidarność z protestującymi.

Nad bezpieczeństwem i porządkiem protestu czuwali funkcjonariusze lubawskiego komisariatu. Demonstracja była wcześniej zgłoszona.