Zamknięty

Pisze o tym:

33 reporterów

Dodano:

33 materiały

Rewolucja w emeryturach. Co chcesz wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Według projektu ustawy, którą przyjął rząd, nawet osiem milionów pracowników może oddawać część swojej wypłaty, aby dostać wyższą emeryturę. Kogo dotyczyć będą Pracownicze Plany Kapitałowe, o których mowa? Jakie niosą ze sobą korzyści i zagrożenia? Czekamy na Wasze pytania. Na antenie TVN24 odpowiada na nie Paweł Blajer.

Rewolucja w emeryturach. Co chcesz wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Wasze pytania na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych

 

 

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, jest to kolejny program prospołeczny rządu, a na emerytalne konta państwo wypłaci miliardy złotych. Resort finansów szacuje, że z programu skorzysta osiem milionów pracowników. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL

Przedstawiony w połowie lutego w Ministerstwie Finansów projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada utworzenie prywatnego i - według zapewnień rządowych - dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.

Zgodnie z rządowymi założeniami w program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Państwo miałoby płacić składkę powitalną związaną z przystąpieniem do programu w wysokości 250 zł i dopłatę roczną 240 zł. Stąd miliardy złotych w we wtorkowej zapowiedzi premiera Morawieckiego. Trzeba jednak dodać, że kwota zależy od faktycznego zainteresowania pracowników uczestnictwem w PPK.

Kto ile zapłaci?

Projekt zakłada, że pracodawca płaciłby składkę podstawową 1,5 procent wynagrodzenia brutto i dobrowolną do 2,5 procent, a pracownik (za wyjątkiem najsłabiej zarabiających) składkę podstawową 2 procent i dobrowolną do 2 procent.

Łączna minimalna składka zatem wynosiłaby 3,5 procent, a maksymalna 8 procent. Wpłata na PPK z części pracowniczej byłaby odejmowana od naszej pensji netto, czyli tego, co otrzymujemy "na rękę".

Jak wyjaśniał wcześniej Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w przypadku osoby, która zarabia 3-4,5 tys. zł, składka podstawowa (2 proc.) po stronie pracownika wynosiłaby między 60-90 zł w skali miesiąca.

Czym są i jak dokładnie mają działać Pracownicze Plany Kapitałowe? Kogo będą dotyczyć? Jakie niosą ze sobą korzyści i zagrożenia? Czekamy na Wasze pytania.