Temat w toku

Pisze o tym:

1037 reporterów

Dodano:

1046 materiałów

Rejestracje kolejnych roczników. Udało Wam się zapisać na szczepienie?

Rząd zapowiedział przyspieszenie szczepień dla kolejnych roczników. 12 kwietnia będą mogły zarejestrować się osoby urodzone w 1962 roku, a przez kolejne dni osoby, które skończyły 48 lat. Czy udało Wam się zapisać na szczepienie? A może już otrzymaliście szczepionkę? Czekamy na Wasze doświadczenia i pytania.

Rejestracje kolejnych roczników. Udało Wam się zapisać na szczepienie?

Rząd ogłosił zmiany w programie szczepień Źródło: Shutterstock

Minister Michał Dworczyk na konferencji prasowej w punkcie szczepień przeciwko COVID-19 w Skierniewicach zapowiedział, że do końca drugiego kwartału zostanie zaszczepionych 27 milionów Polaków, a do końca sierpnia wszyscy chętni powinni otrzymać choć jedną dawkę szczepienia.

12 kwietnia o godzinie 6 rusza rejestracja osób z kolejnych grup wiekowych. Przez trzynaście kolejnych dni będą uruchamiane zapisy dla kolejnych roczników. 24 kwietnia mają zarejestrować się osoby urodzone w 1973 roku. Minister Dworczyk powiedział, że ze względu na wiele zmiennych potrzebna jest elastyczność, a premier Mateusz Morawicki wyraził nadzieję na zaszczepienie do końca kwietnia 5-6 milionów osób. Ilość zaszczepionych zależna będzie jednak od dostaw szczepionki.

Dodatkowe miejsca szczepień

Szczepienie będzie można przyjąć nie tylko w przychodniach POZ, szpitalach tymczasowych i szpitalach węzłowych, jak odbywało się to w pierwszym kwartale. Minister poinformował, że w drugim kwartale powstaną nowe punkty szczepień. To między innymi punkty drive-thru, zakłady pracy i apteki. Pierwszy pilotaż dla punktów drive-thru ma odbyć się 15 kwietnia.

Minister Dworczyk powiedział, że ma nadzieję, że najpóźniej w maju zakończy się rejestracja dla kolejnych roczników, a później szczepienia będą dostępne dla każdego. - Z czasem szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna tak powszechnie jak inne szczepionki, wtedy każdy będzie się zapisywał, na razie musimy to prowadzić w sposób uporządkowany - powiedział.

Szersze grono szczepiących

Nowością jest także to, że nie tylko lekarze i pielęgniarki będą wykonywać szczepienia.

- Wprowadzamy, mogą tak powiedzieć niektórzy, rewolucyjną możliwość. Do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą, w drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, dla pojedynczych pielęgniarek - opisał Dworczyk.

Według tych zmian, w drugim kwartale kwalifikować do szczepień będą mogli także stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni a także studenci ostatniego roku studiów medycznych.

W drugim kwartale tego roku do grupy osób szczepiących dołączą diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych. Obecnie szczepionkę przeciw COVID-19 podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni i felczerzy.

Zamieszanie ze szczepionkami dla grupy wiekowej 40+

W czwartek, 1 kwietnia, wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia dotyczącą szczepienia przeciwko COVID-19 osób z roczników 1962–1981.

W dokumencie napisano, że osobom z rocznika 1962-1981, którym przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia zostało wystawione skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, są uprawnione, w okresie ważności tego skierowania, do poddania się temu szczepieniu.

Na rynek unijny dopuszczono dotąd szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Trzy pierwsze podaje się w dwóch dawkach, a szczepionkę Johnson&Johnson - w jednej. W Polsce na razie szczepienia wykonywane są trzema szczepionkami dwudawkowymi.

Podano ponad 7 milionów dawek szczepionki

W Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 4 909 987 Polaków. Z tej grupy 2 090 085 dostało także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 7 000 072 dawek szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z najnowszego, opublikowanego w czwartek po południu, zestawienia na rządowej stronie gov.pl.

Czy macie wątpliwości dotyczące nowego harmonogramu szczepień? Redakcja Kontaktu 24 czeka na Wasze pytania. Podzielcie się z nami także Waszymi doświadczeniami.