Zamknięty

Pisze o tym:

290 reporterów

Dodano:

291 materiałów

Pytania o Polski Ład i Wasze finanse

Na początku 2022 roku w życie weszły przepisy Polskiego Ładu. Z miejsca wzbudziły wiele pytań i wątpliwości. Kto może skorzystać z dodatku osłonowego? Kiedy należy składać wnioski o stosowanie ulg? Jak się rozliczać z małżonkiem, a jak z dzieckiem? Na Wasze pytania odpowiadali eksperci.

14.02 Radomir Szaraniec, doradca podatkowy Źródło: TVN24 BiS

CZYTAJ WIĘCEJ O POLSKIM ŁADZIE

Rok 2022 rozpoczął się od głębszego sięgnięcia do kieszeni, na co złożyły się podwyżki cen za gaz czy prąd, wzrost akcyzy, rosnąca wciąż inflacja, ale też zmiany, jakie są efektem wprowadzenia Polskiego Ładu. Dotyczą one nie tylko przedsiębiorców, ale każdego obywatela Polski. Warto zorientować się, co się zmienia i w jaki sposób - z korzyścią czy stratą dla nas.

Portal tvn24.pl/biznes wziął pod lupę sprawę, jaka wpłynęła na Kontakt 24. Chodzi o informacje od nauczycieli, którzy otrzymali pensję za styczeń niższą niż ta z grudnia. Na wątpliwości odpowiedziały doradczynie podatkowe: Małgorzata Samborska z Grant Thornton oraz Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC. Z kolei żołnierze i funkcjonariusze policji, którzy podobnie jak nauczyciele otrzymali niższe pensje w styczniu, dostali stosowne wyrównania.

11.02 Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego Źródło: TVN24 BiS


Jednakże zawiłości dotyczące zmian w pensjach to nie jedyna kwestia, która Was martwi.

NA CZĘŚĆ WASZYCH PYTAŃ ODPOWIEDZIELI EKSPERCI PWC - BARBARA KOLIMECZKOW I GRZEGORZ OGÓREK

Zastanawiacie się jak rozliczać PIT-2, czy warto składać do pracodawcy wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej lub czy jest szansa na otrzymanie tak zwanego dodatku osłonowego, czyli świadczenia, które ma obniżyć wydatki niektórych gospodarstw domowych? Czy można nadal wspólnie rozliczać się z małżonkiem i jak wygląda kwestia osób pracujących na emeryturze? A co z pracownikami poniżej 26.roku życia, czy ich także obejmuje ulga dla klasy średniej?

O zmiany po wprowadzeniu Polskiego Ładu pytały także osoby zatrudnione na umowę zlecenie. "Kto zyska, a kto straci?" - na to pytanie również odpowiedzieli nasi eksperci.

W poniedziałek 7 lutego na pytania odpowiedział doradca podatkowy Radosław Żuk.

We wtorek 8 lutego na pytania odpowiadał doradca podatkowy Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

W środę 9 lutego na pytania odpowiadał Kuba Lewandowski, doradca podatkowy z EY Polska.

W czwartek 10 lutego na pytania odpowiadał Tomasz Socha, doradca podatkowy:

10.02 Tomasz Socha, doradca podatkowy