Zamknięty

Pisze o tym:

80 reporterów

Dodano:

80 materiałów

"Prezydent usłyszał głos Polaków", "nie wierzę". Komentujecie decyzję Andrzeja Dudy

W trakcie poniedziałkowej konferencji prezydent Andrzej Duda oświadczył, że zawetuje dwie ustawy: o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów tych aktów prawnych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was komentarze w tej sprawie.

Andrzej Duda zawetuje ustawy o SN i KRS Źródło: tvn24

 

- Ubolewam, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przed złożeniem w Sejmie nie został mi przedstawiony - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda, informując o swym wecie wobec tej ustawy oraz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i zapowiedział przygotowanie własnych projektów tych ustaw.

Zaznaczał, że wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej, formalnej i etycznej. Jednak - jak dodał - "zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa". - Następuje ono także wtedy, kiedy ludzie zaczynają bać się swojego państwa - mówił.

WIĘCEJ NA TVN24.PL

Od blisko tygodnia w całym kraju oraz za granicą Polacy gromadzili się na ulicach manifestując swój sprzeciw wobec zmian w sądownictwie. Protestujący domagali się weta prezydenta.

W nocy z piątku na sobotę Senat uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Zgodnie z ustawą utworzone mają być między innymi trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna. Zmienić ma się tryb powoływania sędziów Sądu Najwyższego, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.

W zeszłym tygodniu parlament przyjął z kolei nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Tę drugą Andrzej Duda podpisał we wtorek.