Zamknięty

Pisze o tym:

50 reporterów

Dodano:

50 materiałów

"Pracują na czarno", "nie stać ich na studia". Piszecie o młodych na rynku pracy

Jak wynika z danych Eurostatu, prawie 5 mln młodych mieszkańców Unii Europejskiej nie uczy się, ani nie pracuje. W Polsce wskaźniki wskazują na taki stan rzeczy u 17,6 proc. osób w wieku od 20 do 24 lat. Kontakt 24 zaprasza Was do dyskusji, dlaczego młodzi ludzie nie pracują lub nie studiują. Czy Wy lub członkowie Waszej rodziny jesteście w podobnej sytuacji? Czekamy na Wasze komentarze!

Dlaczego młodzi nie uczą się i nie pracują? Źródło: tvn24

 

Według unijnego urzędu statystycznego w Polsce odsetek takich osób sięgał w zeszłym roku 17,6 proc., czyli o 2,8 punktu procentowego mniej niż w 2006 roku. W podobnej sytuacje są młodzi ludzie w innych krajach Unii Europejskiej - Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii czy Cypru. Na Kontakt 24 otrzymujemy komentarze, w których opowiadacie, dlaczego Waszym zdaniem młodzi ludzie nie pracują ni się nie uczą. - Myślę, że duży problem leży w tym, że młodzi ludzie kończąc studia nie mogą znaleźć pracy. Sama niedawno skończyłam i nagle zostałam w tym sama - opowiada Karolina. - W Polsce powinny zginąć umowy zlecenie dla osób, które już ukończyły studia bądź mają powyżej 26 lat. Młodzi ludzie są nimi zasypywani, to smutne i żenujące - dopowiada internautka.

O BADANIACH EUROSTATU PRZECZYTASZ WIĘCEJ W PORTALU TVN24BiS.PL

Pracują, ale bez umowy

Wśród Waszych komentarzy pojawiają się jednak opinie, że młodzi tak naprawdę pracują - tylko, że na czarno. - W zeszłym roku szukałem pracy w Polsce. Znalazłem ją jako handlowiec, za 1500 złotych, niestety na czarno. Następna praca jako handlowiec-kierowca, znowu na czarno za podobnie niską pensję. Praca na czarno jest niestety plagą w Polsce. W końcu wyjechałem do legalnej pracy do Niemiec - opowiada Marcin.

A jakie są Wasze doświadczenia? Czekamy na opinie Wasze opinie dotyczące rynku pracy i tego co może zaoferować młodym. Na młodych nie czeka praca czy może są inne powody tego, że nie pracują i się nie uczą? Dołączcie do gorącego tematu Kontaktu 24!