tvnpix
Foto: Katharina

Pożary w Hiszpanii. Ponad dwa tysiące osób ewakuowanych w Maladze

W prowincji Malaga na południu Hiszpanii w piątek wybuchł pożar lasu. Ogień znalazł się blisko obszarów mieszkalnych. Z kilku miast ewakuowanych zostało ponad dwa tysiące osób. Nagrania i zdjęcia przedstawiające walkę z żywiołem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w piątek około południa w górach Sierra de Mijas. Ogień zbliżył się blisko zabudowań - przekazały służby ratunkowe. Mieszkańcy miast Alhaurin el Grande, Alhaurin de la Torre oraz popularnego wśród zagranicznych turystów miasta Mijas musieli opuścić swoje domy. W piątek po południu ewakuowano około 2300 osób. Do akcji wysłano 15 samolotów gaśniczych.

"Gdy ugaszą, to w nowych miejscach powstaje nowy pożar"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania i zdjęcia z miasta Fuengirola w pobliżu miasta Malaga, na których widać unoszące się kłęby dymu i akcję gaśniczą.

- Sytuacja wygląda w miarę spokojnie. Cały czas służby ratunkowe z helikopterów i samolotów wojskowych gaśniczych zmagają się z ugaszeniem pożaru. Gdy ugaszą, to w nowych miejscach powstaje nowy pożar - relacjonowała pani Katarzyna w piątkowy wieczór. - Tam, gdzie mieszkam, około cztery kilometry od pożaru, nie ma zagrożenia, dlatego nie ewakuowano mieszkańców - opowiadała.

Pożary w Europie

Południe i zachód Europy zmagają się z kolejnymi pożarami lasów. Ich ryzyko zwiększa intensywna fala upałów. Hiszpania jest jednym z krajów, gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja. W Katalonii na północnym wschodzie władze zawiesiły biwakowanie i uprawianie sportu w okolicach 275 miejscowości, by zapobiec zagrożeniu pożarowemu, a także ograniczyły prace rolne z udziałem maszyn.

 

Autor: pś Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24