Zamknięty

Pisze o tym:

360 reporterów

Dodano:

362 materiały

„Powinni każdy grosz im sprawdzać”, „koniec z wycieczkami za nasze podatki”

Sejm - zgodnie z zapowiedziami - udostępnił informacje o wszystkich dotychczasowych wyjazdach posłów, kosztach ich transportu i dietach. Od początku obecnej kadencji łączny koszt wyjazdów poselskich to 8 mln 657 tys. 696 zł, w tym koszty transportu to 5 mln. 330 tys. 883 zł. Liderami zestawienia są trzej posłowie wyrzuceni z PiS. W środę Radosław Sikorski zapowiedział zmiany w rozliczaniu poselskich delegacji. Zmiany mają związek z kontrowersjami wokół podróży trzech - już byłych - posłów PiS do Madrytu. Sprawa od kilku dni budzi wielkie emocje – nie tylko wśród polityków, ale i naszych internautów. Jak oceniacie zapowiedziane przez marszałka zmiany? Co sądzicie o opublikowanej liście delegacji? Czekamy na Wasze opinie. Piszcie na Kontakt 24.

Sejm udostępnił listę poselskich delegacji Źródło: tvn24

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Sejm, trzej byli posłowie PiS - Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński - są rekordzistami w delegacjach samochodowych po świecie. Jak deklarowali, potrafili w dwa dni pojechać prywatnymi samochodami z Warszawy do Paryża lub Londynu i z powrotem i w tym czasie wziąć udział w konferencjach i spotkaniach.

Co więcej, zdarzało im się być oficjalnie w dwóch miejscach jednocześnie, np. kiedy Adam Hofman udzielał wywiadu w Warszawie, według rozliczenia przebywał w delegacji w Londynie.

Zobacz wykaz wszystkich delegacji Adama Hofmana z obecnej kadencji

Czytaj na tvn24.pl: Wyrzuceni posłowie samochodowymi liderami

Ponad 50 tys. zł na delegację

Opublikowana lista poselskich delegacji wskazuje, że posłowie podróżują często, a przy podróżach egzotycznych nie zawsze liczą się z kosztami. Przykładem jest wyjazd czterech posłów do Wietnamu w 2012 roku, za który każdy z nich dostał 53 370 złotych i 24 grosze.

Zobacz listę zagranicznych podróży posłów

Jeszcze przed udostępnieniem informacji o delegacjach marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział powstanie komisji ds. wewnętrznych wyjazdów zagranicznych posłów, w ramach której audytorzy przyjrzą się służbowym delegacjom. Jak dodał marszałek, obserwatorami prac będą mogli zostać przedstawiciele klubów parlamentarnych.

Pokłosie "afery madryckiej"

O poselskich delegacjach zrobiło się głośno, kiedy to wyszły na jaw niejasności wokół podróży byłych już posłów PiS. Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński wybrali się pod koniec października służbowo do Madrytu. Mieli wziąć udział w posiedzeniu Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Podróż przeszłaby zapewne niezauważona, gdyby nie incydent z udziałem żon parlamentarzystów, które miały się pod wpływem alkoholu awanturować się na pokładzie samolotu.

Jak dowiedział się portal tvn24.pl, prokuratura bada już tę sprawę. - Śledztwo wszczęto w sprawie oszustwa na szkodę Kancelarii Sejmu. Pokrzywdzonym jest Kancelaria Sejmu - powiedział Dariusz Korneluk, prokurator apelacyjny w Warszawie.

Czytaj na tvn24.pl: Kwalifikacja: oszustwo. "Afera madrycka" pod lupą śledczych

Co sądzicie o tej sprawie? Podobają Wam się zmiany zapowiedziane przez Radosława Sikorskiego dotyczące sprawdzania i rozliczania posłów z delegacji? Czekamy na Wasze komentarze!

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Autem do Madrytu za sejmowe pieniądze? Już nigdy. Sikorski zapowiada zmiany

Hofman, Kamiński i Rogacki wyrzuceni z PiS. "Decyzja jednogłośna"

Posłowie przedstawili "karty podróży samochodem". Do Madrytu i z powrotem w 4 dni

"Fakty" TVN: Hofman rozliczył 20 podróży. Wziął 53 tysiące złotych "kilometrówki"

Kaczyński: Panowie zrobili sobie wielką krzywdę. Będę się domagał usunięcia z partii

"Wczoraj Madryt, dziś real". Afera samolotowa okiem internautów