tvnpix
Wasze relacje , Foto: Reporterzy 24

Powalone drzewa, podtopione auta. Krajobraz po nawałnicy

Ostrzeżenia przed burzami zmieniły się w piątek w prawdziwe burze w wielu miejscach Polski. Reporterzy 24 informowali o kolejnych skutkach żywiołu, między innymi powalonych drzewach, czy podtopionych i zmiażdżonych samochodach. Pogodowe relacje z województw śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego otrzymywaliśmy na Kontakt 24.

 

 

 

W piątek alarmy burzowe w województwach lubuskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim przerodziły się w wielu miejscach w prawdziwe burze i ulewy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że do godziny 13 w sobotę strażacy interweniowali 636 razy. Z domów zostało zerwanych 177 dachów. 13 tysięcy odbiorców w całym kraju pozbawionych było prądu, w tym 11 tysięcy na Śląsku.

Dużo interwencji, poszkodowani

Burze przeszły między innymi nad województwem śląskim, lubuskim oraz dolnośląskim. O ich skutkach informowali nas Reporterzy 24. W Kuźni Raciborskiej (woj. śląskie) drzewo przygniotło samochód.

- Najbardziej poważna informacja dotyczyła trasy pomiędzy Nędzą a Kuźnią Raciborską. Ta droga przebiega przez las. Powalone drzewa przygniotły jeden z samochodów. Poszkodowany jest mężczyzna podróżujący tym samochodem. Szereg działań strażaków związany był z usuwaniem drzew w miejscach, gdzie na odcinku dwóch kilometrów kilkaset drzew było położonych - mówił Roland Kotula ze straży w Raciborzu.

Jak dodał dyżurny straży pożarnej, przy jednym ze zdarzeń interweniował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedna osoba trafiła do szpitala z urazem kręgosłupa.

Liczne zgłoszenia na Śląsku

Na samym Śląsku straż pożarna interweniowała ponad 400 razy. W nocy przy usuwaniu zniszczeń pracowało ponad 1300 osób z państwowych i ochotniczych straży pożarnych.

Najwięcej interwencji dotyczyło południowych rejonów województwa, powiatów: raciborskiego (56), rybnickiego (110), wodzisławskiego (94) i cieszyńskiego (132). Jak wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zgłoszenia w większości przypadków dotyczyły powalonych drzew, uszkodzonych dachów i zalanych dróg.

Nawałnica uszkodziła dachy około 80 budynków, najwięcej w powiecie rybnickim, gdzie zniszczyła 40 domów mieszkalnych i 5 budynków gospodarczych. Szkody odnotowano również w budynkach mieszkalnych i gospodarczych w powiatach raciborskim, wodzisławskim (tu m.in. w Domu Sportu i zakładzie masarskim) oraz cieszyńskim. Trwa szacowanie i naprawianie szkód.

AKTUALNĄ SYTUACJĘ POGODOWĄ SPRAWDZISZ NA TVNMETEO.PL

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: sj/aw/bkol,ak//kab,mz Źródło: tvnmeteo.pl/ Kontakt 24

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.