tvnpix
Łanie przebiegły trasą Jugowa-Walim, Foto: AdamWalbrzych

Potrójne spotkanie z naturą. Na drogę wyskoczyły łanie

Przełom września i października to okres godowy jeleni, zwany rykowiskiem. Jak przekonał się Reporter 24, czas ten może być niebezpieczny dla kierowców podróżujących zalesionymi trasami. Przed maskę jego samochodu wyskoczyły trzy łanie. Nagranie przedstawiające sytuację, do jakiej doszło w okolicach Jedliny Zdroju (Dolnośląskie), przesłał na Kontakt 24.

Pan Adam przejeżdżał trasą Jugowa-Walim, gdy nagle, przed maską jego samochodu przebiegły trzy łanie. Jak relacjonował Reporter 24, wcale nie był pewien, czy zwierzęta nie cofną się przed barierką i nie wrócą w głąb lasu. - Biegły pod górę, więc zastanawiałem się, czy nie zawrócą widząc przeszkodę. Ale przeskoczyły barierki, przebiegły szosę i pogalopowały w górę, po zboczu - relacjonował internauta.

Jak dodał mężczyzna, to kolejna sytuacja, gdy przed kierowany przez niego samochód wybiegają zwierzęta.

- Przejeżdżam okolicznymi drogami stosunkowo często. To już moje trzecie spotkanie z leśnymi zwierzakami. Wcześniej przed koła wyskoczył mi daniel, potem kilka dzików. Na szczęście za każdym razem zdążyłem wyhamować - opowiadał pan Adam.

Jesienna norma

Krzysztof Trębski z zespołu prasowego Lasów Państwowych, wyjaśnił, że takie zachowania zwierząt na początku jesieni są normą. – W tej chwili ku końcowi zbliża się okres rykowiska, czyli okres płodny, podczas którego zwierzęta są pobudzone – powiedział. Dodał również, że na co dzień łanie i jelenie żyją osobno, dlatego gdy dobiega końca okres rykowiska, rozchodzą się i rozbiegają po okolicy.

Kierowcy, bądźcie ostrożni

– Warto przypominać kierowcom, aby poważnie traktowali znaki drogowe informujące o zwierzętach – zaznaczył. – W tej chwili obserwujemy wzrost populacji zwierzyny leśnej, w związku z czym ich pojawienie się na drogach może być częstsze – tłumaczył Krzysztof Trębski.

Autor: jw,est/ak