tvnpix
Do zderzenia doszło w Kołbaskowie, Foto: Artur, Kontakt 24

Poszkodowani i ewakuowani pasażerowie, wykolejone wagony. Ciężarówka wjechała na przejazd na czerwonym

Osiem osób zostało lekko rannych, a blisko 40 ewakuowano - to wynik czwartkowego zderzenia pociągu relacji Szczecin Główny-Berlin z samochodem ciężarowym na przejeździe w Kołbaskowie (Zachodniopomorskie). Pierwszą informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jak podała młodsza aspirant Katarzyna Leśnicka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Policach, do zderzenia doszło około w czwartek godziny 6.30.

- Kierujący ciężarówką wjechał na przejazd, gdy paliło się czerwone światło. Jak tłumaczył, oślepiło go słońce i nie zauważył czerwonego światła. Pociąg relacji Szczecin-Berlin uderzył w naczepę samochodu, nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń - przekazała policjantka.

Jak dodała, nie ma informacji dotyczącej liczby pasażerów. - Policjanci kierują ruchem, utrudnienia potrwają kilka godzin. Przejazd jest niestrzeżony, bez zapór. Znajduje się tam tylko sygnalizacja świetlna - poinformowała młodsza aspirant Leśnicka.

 

Biuro prasowe PKP Polskich Linii Kolejowych przekazało, że sygnalizacja na przejeździe działała prawidłowo.

Policjantka o zdarzeniu w Kołbaskowie

Ośmioro pasażerów lekko rannych

Na miejscu pracowali także strażacy.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o wykolejeniu niemieckiego pociągu relacji Szczecin-Berlin. Ewakuowano 38 pasażerów pociągu. Osiem osób zostało lekko rannych, na miejscu udzielana była im pomoc, nie było konieczności hospitalizacji. Poszkodowani pasażerowie to Polacy - przekazał młodszy brygadier magister inżynier Piotr Tuzimek, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Policach.

Dodał, że na miejscu byli również funkcjonariusze policji i pracownicy Polskich Kolei Państwowych.  - Czekamy teraz na czynności związane ze zbadaniem przyczyn zdarzenia - przekazał w czwartek młodszy brygadier magister inżynier Piotr Tuzimek, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Policach.

Były utrudnienia w ruchu

Po zdarzeniu wstrzymano ruch pociągów w rejonie wypadku.

Jak poinformowały Polskie Linie Kolejowe w piątek: "O godzinie 12:00 przywrócony został ruch pociągów na linii Szczecin Główny – Tantow. Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zakończyły naprawę uszkodzonego na skutek wczorajszego zdarzenia toru. Konieczna była wymiana podkładów i szyn na długości ponad 100 metrów."

"Na lawetę zabrany został samochód ciężarowy, który pomimo czerwonego światła - zakazującego wjazdu na przejazd - wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg. W bezpieczną odległość od toru przeniesiony i zabezpieczony został wykolejony człon pociągu, który również zostanie zabrany lawetą. Dwa człony pociągu, które nie uległy wykolejeniu, zostały przetoczone na stację Szczecin Główny." - wyjaśniono w komunikacie.

Czytaj także na tvn24.pl

Autor: ek/popi Źródło: Kontakt 24