tvnpix

Porwane auta. Zalane ulice i torowisko

Gwałtowne burze przeszły w czwartek przez Polskę. Woda podtopiła ulice i samochody. Wstrzymany został również ruch na stacji Czechowice - Dziedzice w woj. śląski. Zdjęcia i filmy skutków nawałnic otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internautów.

Zagrzmiało w wielu miejscach

Po godzinie 22.00 grzmiało w województwie śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim. Nad Polską utworzyła się również druga, mniejsza strefa burzowa, która objęła Lubelszczyznę.

Burze miały natężenie umiarkowane i silne. Podczas tych burz spadło od 15 l/mkw. do 30 l/mkw. deszczu, wiatr w porywach osiągał prędkość 90 km/h.

Wstrzymany ruch na stacji

Ulewne deszcze wstrzymały ruch na stacji Czechowice-Dziedzice (Śląskie) - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec. Zapewniono m.in. komunikację zastępczą.

Siemieniec poinformował, że na skutek ulewnych deszczy zalane zostało torowisko. Wstrzymany został ruch m.in. w kierunkach Katowice, Bielsko-Biała, Oświęcim. "Przewoźnicy zabezpieczyli komunikację zastępczą dla pociągów Kolei Śląskich, pociągi dalekobieżne kursują odmienną trasą" - dodał rzecznik PKP PLK.

Poinformował również, że na miejscu są służby techniczne, które monitorują sytuację oraz zabezpieczają urządzenia. "Przywracanie ruchu pociągów będzie zależało od warunków atmosferycznych" - mówił Siemieniec.

Podtopione ulice i piwnice

W związku z ulewami, śląska straż pożarna interweniowała ponad 450 razy, głównie na terenie dwóch powiatów żywieckiego i bielskiego. "Były to głównie podtopienia ulic i piwnic domów. Interweniowaliśmy również na dworcu w Czechowicach-Dziedzicach, na terenie fabryki zapałek. W kilku przypadkach potoki, które wystąpiły z brzegów porwały samochody" - poinformował dyżurny śląskiej straży.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach przekazało, że pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w gminie Czechowice-Dziedzice (powiat bielski) oraz w powiecie żywieckim. "Silne wezbrania potoków w powiecie żywieckim spowodowały przelanie się wody ponad przepusty, w wyniku czego doszło do uszkodzenia dróg powiatowych m.in. w Rajczy, Świnnej" - poinformował dyżurny WCZK.

Śląska straż pożarna podała, że nie odnotowano osób poszkodowanych.

Sprawdź prognozę pogody na TVN Meteo 

Autor: gk,js/aw

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.