użytkownik niezalogowany
Autor:~FPZS
Aktualizacja:

Poradnia dla ofiar i sprawców przemocy seksulanej

Warszawa, 6 września 2012 r.

Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza informuje, że od 10 września (poniedziałek) w siedzibie fundacji przy ul. Marszałkowskiej 140 w Warszawie uruchomiona zostanie Poradnia dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej.

Z bezpłatnych porad psychologa można skorzystać w każdy poniedziałek w godzinach 10.00-15.00 (zapisy pod numerem telefonu 22 250-29-60 w godzinach 9.00-17.00).

W następnym tygodniu rozpoczyna również pracę Telefon zaufania dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej. Od 11 września, w każdy wtorek i środę w godzinach 15.00-18.00, pod numerem 22 828-11-12 pełnić będą dyżur wolontariusze fundacji.

Telefon zaufania dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej stanowi uzupełnienie działania poradni oferując pomoc osobom dorosłym, które doświadczyły przemocy seksualnej oraz służąc radą i wsparciem osobom, które pragną wyeliminować własne niepożądane myśli i zachowania.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie fundacji www.funpzs.org.pl

 

PORADNIA DLA OFIAR I SPRAWCÓW PRZEMOCY SEKSUALNEJ

DLACZEGO?

Fakt, że większość przestępstw seksualnych nie staje się przedmiotem działań wymiaru sprawiedliwości, znajduje odzwierciedlenie w wynikach badań prowadzonych na reprezentatywnych próbach z populacji ogólnej. Badania te wskazują, że w ciągu całego życia 8,6% dziewcząt, 2,8% chłopców i 13,3% wszystkich kobiet padnie ofiarą wykorzystywania seksualnego. Polityka zwalczania przestępstw seksualnych skupia się niemal wyłącznie na karaniu sprawców z grupy przestępstw z ”jasnej strefy” – czyli wykrytych i osądzonych.

Istnieje ”ciemna liczba” czynów, które nie zostały ujawnione. Prewencja czynów naruszających wolność seksualną opierać się musi na stworzeniu miejsc do leczenia sprawców lub potencjalnych sprawców naruszających wolność seksualną. Jeden nieleczony sprawca może skrzywdzić wiele kobiet i dzieci zanim zostanie schwytany i osądzony.

W Polsce dokonywanych jest rocznie około 2 tys. zgwałceń oraz 2 tys. czynów wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Sprawcami tych czynów tylko w około 10 % są osoby dotknięte dewiacją seksualną (parafilią). Większość czynów zabronionych naruszających prawo do wolności seksualnej popełniają osoby, których czyny są kwalifikowane jako zachowania zastępcze. Tej wielkiej grupy sprawców nie obejmuje rządowy program leczenia sprawców z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Ofiara gwałtu nie jest w stanie dokonać sprawiedliwej oceny własnego zachowania, tak długo, jak długo nie zrozumie, że żaden postępek absolutnie nie zdejmuje z gwałciciela odpowiedzialności za popełnione przez niego przestępstwo.

Powstrzymywanie się od przemocy przez samego sprawcę jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jego czynom przestępczym. Odczuwanie empatii, odpowiedzialność za własne czyny, skupienie się na krzywdach wyrządzonych ofierze - to ważne czynniki powstrzymujące go od stosowania przemocy seksualnej.

DLA KOGO?

Do Poradni mogą zgłaszać się następujące osoby:

  • osoby, które doznały gwałtu, molestowania seksualnego,
  • osoby, które niepokoi ich własne zachowanie w sferze seksualnej lub postępowanie innych,
  • osoby które niepokoją ich fantazje czy myśli seksualne
  • osoby które dotąd nie dopuścili się wykorzystywania seksualnego, ale obawiają się , że mogą to zrobić (potencjalni sprawcy),
  • osoby, które wykorzystywały seksualnie dzieci i osoby dorosłe, ale nie zostały wykryte przez organy ścigania i obawiają się, że mogą ponownie dopuścić się wykorzystywania.
  • osoby figurujące w aktach wymiaru sprawiedliwości jako sprawcy przemocy seksualnej, które boją się powrotu do zachowań przestępczych.

O FUNDACJI

Jesteśmy niezależną, pozarządową organizacja typu non profit, działającą od 2008r., powołaną do upowszechniania wiedzy o znaczeniu seksualności dla zdrowia społeczeństwa. Fundacja skupia lekarzy seksuologów i ginekologów, współpracuje stale z psychologami zajmującymi się tematyką seksualności, w tym dzieci i młodzieży. W 2010 r. uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego. Szefem programu szkoleniowego fundacji oraz kierownikiem poradni i telefonu zaufania jest dr n. med. Andrzej  Depko.

Nasze działania nakierowane są przede wszystkim na promocję zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz szerzenie oświaty zdrowotnej w tych obszarach.

 

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.