MATERIAŁ INTERNAUTY

Pomnik pomordowanych w bezimiennych grobach - Poligon Brus Łódź

14 Października 2014 roku na Łódzkim Poligonie Brus przed główną drogą dojazdową do miejsca kaźni ustawiono wielki kamień z Tablicą Pamiątkową. MIEJSCE ZAGŁADY POLAKÓW OFIAR TOTALITARNYCH SYSTEMÓW HITLEROWSKIEGO I KOMUNISTYCZNEGO ROZSTRZELANYCH I POGRZEBANYCH W BEZIMIENNYCH GROBACH NA TERENIE DAWNEGO POLIGONU BRUS W CZASIE OKUPACJI NIEMIECKIEJ I W LATACH POWOJENNYCH W ŁODZI.

 

14.10.2014 roku przed wjazdem na były Poligon Brus w Łodzi odsłonięto tablicę pamiątkową. Tablica ta z kamiennym obeliskiem została ustawiona na drodze wjazdowej na Poligon Brus. Tą drogą w czasie okupacji niemieckiej podczas II Wojny światowej jak i w latach powojennych wożono więźniów i skazańców na rozstrzelanie, nie kiedy już wożono rozstrzelanych wcześniej w piwnicach Bezpieki. Na Poligonie Brus w Łodzi nadal prowadzone są prace archeologiczne. Badaniami zajmuje się dr Piotr A. Nowakowski z Instytutu Bronioznawstwa Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Współpracą w tych badaniach pomagają Łódzkie Grupy Eksploracyjne. Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "GRUPA ŁÓDŹ" oraz Łodzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów "KOMPANJA BRUS".

 

Prace będą kontynuowane do czasu zidentyfikowania pogrzebanych ofiar, które nadal znajdują się w bezimiennych mogiłach gdzieś na terenie lasu na Brusie w Łodzi. Jest to szczególne miejsce, które władze miasta jak i obywatele mieszkańcy Łodzi powinni objąć specjalnym nadzorem i otoczyć szczególną opieką.

 

14.10.2014 roku na Otwarciu Tablicy pamiątkowej gościły Władze Miasta Łodzi na czele z Panią Prezydent Miasta Łodzi Hanną Zdanowską oraz Urzednikami i Mundurowymi. Mszę w intencji pomordowanych i pogrzebanych na Poligonie poprowadziło kilku Księży różnych Wyznań. Było wielu Kombatantów i wojskowych tamtych wydarzeń i tych co doświadczyli represji ze strony Niemców i Sowietów. Przy obelisku z Tablicą pamiątkową wystawiono wartę honorową, którą sprawowali żołnierze. Pod Pomnikiem pomordowanych i pogrzebanych ustawiono kwiaty, które poszczególne Delegacje składały

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.